یک سؤالى كه هميشه توسط علاقمندان زبان عربی و دوستداران مکالمه عربی در دوره های عربی مقدماتی و عربی پیشرفته مطرح مى شود اين است كه چگونه لهجه عربی را در خود در روند آموزش عربی بهتر كنم؟ 

وقتی از لهجه در زبان عربی صحبت می کنیم در واقع داریم به دو موضوع متفاوت اشاره می کنیم. مفهوم اول لهجه؛ آهنگ کلام است؛ همان چیزی است که مثلا در فارسی لهجه اصفهانی را از لهجه شیرازی متمایز می کند. در زبان عربی این را لكنة می گویند نه لهجه. معنای دوم لهجه؛ زبان محلی هر کشور عربی است که عموما در چند دسته مانند لهجه شامی، لهجه مصری، لهجه عراقی، لهجه خلیجی و برخی دیگر تقسیم بندی می شود. لهجات در زبان عربی در واقع زبان های محلی و منطقه ای است که مردم در زندگی روزمره خود استفاده می کنند. موضوع مورد بحث ما در این گفتار نه لهجه بلکه لکنة است که بنا به کاربرد فارسی به آن لهجه می گوییم

یکی از عوامل تعیین کننده در آموزش عربی و یادگیری لهجه عربی و حتی مهم‌تر از مخارج حروف و تجوید، آهنگ كلام است و باید از کلاس های عربی مقدماتی و ابتدایی به آن توجه کافی داشت. اگر می خواهید مکالمه عربی را خصوصا در دوره های آموزشی عربی پیشرفته دنبال کنید توجه به این مهارت بسیار مهم است. در  دوره های آموزش مقدماتی مکالمه عربی معمولا من سخت گیری زیادی روی مخارج حروف ندارم. یک چیزی که هنوز نتوانسته ام دلیل اصلی آن را بفهمم این است که بعضی در اولین جلسه حضور در کلاس مکالمه عربی مقدماتی توانایی غیر قابل تصوری در بیان و لهجه عربی از خود نشان می دهند و جالب تر این که در مقابل همیشه گروهی هستند که واقعا در این زمینه دچار مشکل هستند و با وجود تلاش و زحمت فراوان باید بگویم که پیشرفت چندانی در لهجه عربی حتی تا پایان دوره های عربی پیشرفته و عالی ندارند. راستش را بخواهید من ضعف در لهجه را به هیچ وجه یک نقص عمده در آموزش مکالمه عربی و گفتگو به زبان عربی نمی دانم. اگر از کسانی هستید که بعد از یکی دو ترم اول دوره عربی مقدماتی و علیرغم تلاش و کوشش هنوز احساس می کنید پیشرفت چندانی در لهجه نداشته اید خیلی نگرانش نباشید شاید این قضیه همیشه با شما همراه باشد. زبان عربی فقط لهجه و مخارج حروف نیست. خیلی جهات جذاب و جالب دیگری هم دارد.

در این صفحه می توانید درباره دوره‌های آنلاین آموزش جامع مکالمه عربی بیشتر بدانید

استرس ها در کلمات عربی و نحوه بيان بخش ها يا سيلاب هاى هر کلمه را هم فراموش نکنید و به آن دقت کافی داشته باشید. یادگیری و به کار بردن آن برای زیبا ساختن لحن و بیان شما در مکالمه عربی بسیار مهم است. چه در کلاس های عربی مقدماتی و چه در دوره های عربی پیشرفته همیشه به عنوان بخشی از روند آموزش عربی سعی می کنم قواعد کلی استرس ها یا به زبان عربی «نبرات» را تا حد امکان برای دوستانم روشن کنم و بعد هم البته تمرین و تمرین و تمرین.

یادتان باشد گرچه دانستن تجويد و شناخت مخارج و صفات اصلی و فرعی حروف می‌تواند در شکل گیری لهجه عربی و زیبایی بیان در برنامه آموزش عربی شما مؤثر باشد اما مطمئنا یادگیری دقائق و ظرافت‌هاى تجوید در مکالمه عربی حتی در دوره های عربی پیشرفته الزامى نيست و شاید بتوانم بگویم نقشی ندارد. از میان نکات دقیق تجویدی و صفات حروف، توجه به دو صفت استعلاء و استفال و رعايت آن  گام مهمى در جهت بهبود لهجه عربی شما خواهد بود که مهارت آموزی آن را که البته قدری طولانی است از ترم دوم آموزش عربی مقدماتی شروع می کنم و همیشه سعی می کنم تمرین هایی را در این زمینه به شاگردانم ارائه کنم. مهارت آموزی زبانی در آموزش عربی نیاز به معلم، مربی و استاد دارد و خودآموز و خودبخودی به دست نمی آید.


دوره جتمع مکالمه زبان عربی


یک نکته اساسی و کلیدی در روند آموزش عربی و شکل گیری لهجه عربی صحیح و بلکه مهمترین نکته؛ گوش دادن و سعى در تقليدِ نوع بيان و آهنگ كلام عربی است. استماع و گوش دادن را از اولین روز دوره مقدماتی تا دوره های عربی پیشرفته به هیچ عنوان دست کم نگیرید. حتما یک بار با شما درباره نقش مواد درسی در آموزش زبان صحبت خواهم کرد. فیلم و کارتون و انیمیشن، برنامه های رادیویی و تلویزیونی، کتاب های صوتی، کتاب های مصور و کمیک استریپ، آنچنان عمیق و شگرف در پیشرفت زبان عربی شما تأثیر می گذارند که باورتان نمی شود، البته اگر از راهش وارد بشوید. اگر الآن دارید دوره مقدماتی آموزش آنلاین عربی را در آکادمی نتحدث می گذرانید بهترین کار گوش دادن به مواد صوتی درس طبق برنامه روزانه کلاس و دیدن کارتون ها بر اساس برنامه هفتگی فیلم است.

این شعار ما در آکادمی نتحدث است: استخدم أذنيك أكثر من عينيك؛ گوش‌هایت را بیش از چشمهایت به کار بگیر!