یک سؤالى كه هميشه توسط علاقمندان زبان عربی و دوستداران مکالمه عربی در دوره های عربی مقدماتی و عربی پیشرفته مطرح مى شود اين است كه چگونه لهجه عربی را در خود در روند آموزش عربی بهتر كنم؟ 

وقتی از لهجه در زبان عربی صحبت می کنیم در واقع داریم به دو موضوع متفاوت اشاره می کنیم. مفهوم اول لهجه؛ آهنگ کلام است، همان چیزی است که در زبان فارسی مثلا لهجه اصفهانی را از لهجه شیرازی متمایز می کند. در زبان عربی این را لكنة می گویند نه لهجه. معنای دوم لهجه؛ زبان محلی هر کشور عربی است که عموما در چند دسته مانند لهجه شامی، لهجه مصری، لهجه عراقی، لهجه خلیجی و برخی دیگر تقسیم بندی می شود. لهجات در زبان عربی در واقع زبان های محلی و منطقه‌ای است که مردم در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنند. موضوع مورد بحث ما در این گفتار نه لهجه بلکه لکنة است که بنا به کاربرد فارسی به آن لهجه می گوییم.

یکی از عوامل تعیین کننده در آموزش عربی و یادگیری لهجه عربی و حتی مهم‌تر از مخارج حروف و تجوید؛ آهنگ كلام است که باید از ابتدا و از کلاس‌های عربی مقدماتی به آن توجه کافی داشت. اگر می خواهید مکالمه عربی را خصوصا در دوره های آموزشی عربی پیشرفته دنبال کنید توجه به این مهارت بسیار مهم است. در  دوره‌های آموزش مقدماتی مکالمه عربی معمولا سخت‌گیری زیادی روی مخارج حروف ندارم. یک چیزی که هنوز نتوانسته‌ام دلیل اصلی آن را بفهمم این است که بعضی در اولین جلسه حضور در کلاس مکالمه عربی مقدماتی توانایی غیر قابل تصوری در بیان و لهجه عربی از خود نشان می دهند و جالب‌تر این که در مقابل همیشه گروهی هستند که واقعا در این زمینه دچار مشکل هستند و با وجود تلاش و زحمت فراوان باید بگویم که پیشرفت چندانی در لهجه عربی حتی تا پایان دوره‌های عربی پیشرفته و عالی ندارند. راستش را بخواهید من ضعف در لهجه را به هیچ وجه یک نقص عمده در آموزش مکالمه عربی و گفتگو به زبان عربی نمی دانم. اگر از کسانی هستید که بعد از یکی دو ترم اول دوره عربی مقدماتی و علیرغم تلاش و کوشش هنوز احساس می کنید پیشرفت چندانی در لهجه نداشته اید خیلی نگرانش نباشید. زبان عربی فقط لهجه و مخارج حروف نیست. خیلی جهات جذاب و جالب دیگری هم دارد.

صفحه «دوره جامع مکالمه زبان عربی» را ببینید:

دوره جامع مکالمه زبان عربی

برای زیبا ساختن لحن عربی گفتارتان هنگام مکالمه عربی بسیار مهم است که به استرس ها و نحوه بيان بخش ها يا سيلاب هاى هر کلمه دقت کافی داشته باشید. در برنامه آموزش عربی خود، قواعد کلی استرس ها را که در عربی به آن «نبرات» می گویند به خوبی بیاموزید و بعد هم البته تمرین و تمرین و تمرین.

دانستن تجويد و شناخت مخارج و صفات اصلی و فرعی حروف گرچه می‌تواند در شکل گیری لهجه عربی و زیبایی بیان در برنامه آموزش عربی شما مؤثر باشد اما مطمئنا یادگیری دقائق و ظرافت‌هاى تجوید در مکالمه عربی حتی در دوره های عربی پیشرفته الزامى نيست و شاید بتوانم بگویم نقشی ندارد. از میان نکات تجویدی و صفات حروف، توجه به دو صفت استعلاء و استفال و رعايت آن گام مهمى در جهت بهبود لهجه عربی شما خواهد بود و مهارت آموزی آن را که البته قدری طولانی است از ترم دوم آموزش عربی مقدماتی شروع می کنم. این نوع مهارت آموزی در آموزش عربی نیاز به مربی و استاد دارد و خودآموز و خودبخودی به دست نمی آید.

یک نکته اساسی و کلیدی در روند آموزش عربی و شکل گیری لهجه عربی صحیح و بلکه مهمترین نکته؛ گوش دادن و سعى در تقليدِ نوع بيان و آهنگ كلام عربی است. استماع و گوش دادن را از اولین روز دوره مقدماتی تا دوره های عربی پیشرفته به هیچ عنوان دست کم نگیرید. فیلم و کارتون و انیمیشن، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، کتاب‌های صوتی، کتاب‌های مصور و کمیک استریپ، آنچنان عمیق و شگرف در پیشرفت زبان عربی شما تأثیر می گذارند که باورتان نمی شود، البته اگر از راهش وارد شوید. در این باره مقاله یادگیری زبان عربی با فیلم و کارتون و کتاب را بخوانید. اگر دوره مقدماتی آموزش آنلاین عربی را در آکادمی نتحدث می گذرانید بهترین کار گوش دادن به مواد صوتی درس طبق برنامه روزانه کلاس و دیدن کارتون ها بر اساس برنامه هفتگی فیلم است.

این شعار ما در آکادمی نتحدث است: استخدم أذنيك أكثر من عينيك؛ گوش‌هایت را بیش از چشمهایت به کار بگیر!

این مقاله را هم بخوانید: