بایگانی نوشته‌ها

آموزش زبان عربی به کودکان

آموزش زبان عربی به کودکان

این روزها تماس‌های زیادی دارم از پدر و مادرهایی که علاقمند هستند تا کودکانشان زبان عربی یاد بگیرند. تصمیمی که می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ مهاجرت به یک کشور عربی یا افزایش توجه و اقبال به زبان عربی به عنوان یک زبان بین المللی و زبان دین. در این مقاله سعی کرده‌ام با معرفی برخی سایت‌های آموزش عربی به کودکان و شبکه‌هایی که برنامه‌های عربی مناسب کودکان پخش می‌کنند نمایی از فضای آموزشی مدرن و امروزی را ترسیم کرده تفاوت‌های آموزش زبان عربی به کودکان را با آموزش بزرگسالان تا حدی روشن سازم
ترفندهای جستجو به زبان عربی در گوگل

ترفندهای جستجو به زبان عربی در گوگل

گوگل به عنوان محبوب‌ترین موتور جستجو با بهره‌گیری از تکنولوژی برتر خود به طور حیرت‌انگیزی نتایج یک جستجو را در کوتاه‌ترین زمان در اختیار ما قرار می‌دهد. این دسترسی سریع و ساده به اطلاعات باعث شده تا بسیاری از ما فن‌آوری پیچیده جستجو در گوگل را که در کسری از ثانیه نتایج دلخواه ما را از میان میلیاردها سایت اینترنتی با زبان‌های مختلف پیدا می‌کند نادیده بگیریم. جستجوگر گوگل برخلاف ظاهر ساده‌اش از پیچیدگی‌ها و امکانات بسیاری بهره‌مند است که به کارگیری این امکانات موجب خواهد شد تا نتایج بهتر و دقیق‌تری بر صفحه نمایشگر شما ظاهر شود. بر آن شدم تا در این مقاله برخی راهکارها از نصب صفحه کلید عربی گرفته تا تغییر زبان و آشنایی با چند تا از اپراتورهای گوگل را برای دستیابی به بهترین نتایج جستجو به زبان عربی با شما در میان بگذارم.
اسلوب استثناء

اسلوب استثناء

یکی از اسلوب‌های مهم و مشهور در زبان عربی اسلوب استثناء است. در مکالمه عربی فصیح زیاد درگیر رعایت جزئیات اعرابی این اسلوب نخواهید بود اما دانستن قواعد آن برای نوشتن به زبان عربی مهم است. با مطالعه این مقاله ضمن اطلاع از بخش‌های مهمی از مبحث استثناء با نحوه بیان اینچنین مباحثی در یک کتاب مرجع هم آشنا می‌شوید و در ادامه اصطلاحاتی همچون: مستثنی، مستثنی منه، ادوات استثناء، استثنای منقطع و متصل، استثنای تام، مفرغ، استثنای موجب و غیر موجب و برخی انواع نفی و شبه نفی را خواهید آموخت. شرح و توضیح مبحث استثناء در کلاس توسط استاد به سرعت و سادگی پیچیدگی‌های آن را در نظر زبان‌آموزان سهل و ساده خواهد نمود.
10 تا از بهترین اپلیکیشن‌های آموزش زبان عربی برای اندروید و آیفون

10 تا از بهترین اپلیکیشن‌های آموزش زبان عربی برای اندروید و آیفون

زبان عربی امروزه به شکل حیرت‌انگیزی به یک زبان پرطرفدار و فراگیر بدل شده است. گسترش روزافزون دوستداران زبان عربی در جهان، بازار برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های آموزش زبان عربی را برای اندروید و آیفون به شدت گرم کرده است. این که بهترین اپلیکیشن آموزش زبان عربی کدام اپ است یا بهترین صفحه آموزش عربی در وب کدام صفحه است سؤالی است که پیدا کردن پاسخ درستی برای آن در میان سایت‌ها و نرم‌افزار‌های پر شمار آموزش عربی خیلی هم ساده نیست. مقاله حاضر می‌تواند در انتخاب گزینه مناسب به شما کمک کند.
معرفی چند تا از بهترین لغتنامه‌های عربی

معرفی چند تا از بهترین لغتنامه‌های عربی

امروزه تعداد لغت‌نامه‌های عربی و معجم‌های خوب به زبان عربی از کاغذی گرفته تا اپلیکیشن موبایل و فرهنگ آنلاین عربی آن قدر زیاد شده که اشاره به آن‌ها قطعا در یک مقاله کوتاه میسر نیست. دسترسی آسان به انواع فرهنگ لغت عربی گرچه به خودی خود یک مزیت به حساب می‌آید اما در عین حال می‌تواند هرکسی را دچار سردرگمی در انتخاب و تصمیم‌گیری کند. در این مقاله به دنبال نقد یا ارائه راهنمای استفاده از یک واژه‌نامه یا دیکشنری عربی نیستم بلکه می‌خواهم تجربه خود را در استفاده از چند قاموس عربی با شما به اشتراک بگذارم و به معرفی قاموس‌هایی بپردازم که خود من بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنم یا قبلا استفاده کرده‌ام. این مقاله به شما در انتخاب یک لغتنامه عربی کمک خواهد کرد.