گسترش روزافزون علاقمندان زبان عربی در جهان، بازار برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های آموزش زبان عربی را به شدت گرم کرده است. این برنامه‌ها به عنوان ابزارهای کمک آموزشی می‌توانند به تسریع روند آموزش عربی و کسب مهارت‌های مختلف زبانی از دستور زبان گرفته تا مکالمه عربی و با هدف ایجاد و حفظ ارتباط شما با زبان عربی کمک کنند. مقاله حاضر ترجمه‌ای است از مقاله: «ده تا از بهترین برنامه‌های آموزش عربی برای اندروید*» که برای تقدیم به شما دوستداران زبان عربی ترجمه کرده‌ام با این امید که مورد توجهتان قرار بگیرد. پیشنهاد می‌کنم همراه با خواندن این مقاله مقاله‌های زیر را هم مطالعه کنید:


عربی به شکلی حیرت‌انگیز یک زبان پرطرفدار و فراگیر است. زبان رسمی اکثر کشورهای عربی است که تقریباً ۱.۸ میلیارد نفر را در بر می‌گیرد. همچنین یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل است و عجیب نیست که مردم علاقمند به یادگیری آن باشند. شیوه‌های مختلفی برای یادگیری زبان‌های جدید وجود دارد که بیشتر آن‌ها برای کاربران اندروید در دسترس است. ما می‌توانیم در انتخاب گزینه مناسب به شما کمک کنیم پس بیایید نگاهی به بهترین اپلیکیشن‌های یادگیری زبان عربی برای سیستم اندروید بیاندازیم:

Busuu

قیمت: رایگان | 69.99 دلار در سال

Busuu اپلیکیشنی محبوب برای یادگیری زبان‌های مختلف است که عربی هم یکی از آنهاست. این برنامه با بهره‌مندی از سبک ارتباطی دارای برنامه‌های متعدد آموزشی سنتی و مدرن است. Busuu شامل درس‌های کوتاه و قابل تکرار برای به خاطر سپردن و یادگیری تلفظ نیز هست. می‌توانید در آن از درس‌های مکالمه عربی، واژگان و دستور زبان استفاده ببرید، از گویشوران اصلی کمک بگیرید ضمن این که از حالت آفلاین هم پشتیبانی می‌کند. با این که گاهی دچار وقفه یا مشکل می‌شود معمولا در استفاده از آن با دردسر اساسی مواجه نخواهید بود. قیمت آن ممکن است قدری زیاد به نظر برسد اما متوسط آن کمتر از ۶ دلار در ماه است که در مقایسه با دیگر قیمت‌های این لیست یک قیمت رقابتی به حساب می‌آید.

Drops: Learn Arabic

قیمت: رایگان | 7.49 دلار در ماه | 48.99 دلار در سال | 109.99 دلار یک بار

Drops یکی از جدیدترین برنامه‌های آموزش عربی است. این برنامه بر روی دوره‌های سریع، کوتاه و تمرین مکالمه عربی تمرکز دارد و در واقع دستور زبان زیادی به شما یاد نمی‌دهد. کلمات، عبارات و گفتگوها را می‌آموزید و دستور زبان به نوعی در طول مسیر به دست می‌آید. روش آن یک روش آموزشی بسیار واضح و سرراست است. نسخه رایگان، استفاده شما را به پنج دقیقه در روز محدود می‌کند که البته می‌توانید با خرید نسخه پریمیوم این زمان را افزایش دهید. برنامه بسیار خوبی است و نسخه رایگان آن برای زبان آموزان معمولی مناسب است.

Duolingo

قیمت: رایگان | ماهانه 9.99 دلار

Duolingo یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های رایگان آموزش عربی است که از روشی نسبتا ساده و سریع برای آموزش استفاده می‌کند. تمرکز در آن بر روی مواردی مانند اصطلاحات واژگان، تلفظ صوتی و بازی‌های فکری کوچک است و از این راه سعی دارد تا یادگیری زبان را سرگرم کننده و مفرح سازد. به نظر می‌رسد که برنامه به خوبی کار می کند چرا که ۳۴ ساعت برنامه آموزشی آن برابر با دو واحد درسی دانشگاه است. این اپلیکیشن همچنین شامل مواردی مانند چالش‌های روزانه به منظور حفظ ارتباط کاربران است. دولینگو کاملا رایگان و بدون خرید درون برنامه‌ای است. زبان عربی در اواسط سال  ۲۰۱۹ به آن اضافه شده و یکی از زبان‌های جدید این برنامه به شمار می‌آید.

Google Translate

قیمت: رایگان

مترجم گوگل برنامه‌ای قدرتمند است که هم برای مسافران و هم برای پژوهشگران زبان به یک اندازه مفید است. سه ویژگی اصلی در برنامه وجود دارد: اول یک مترجم متن که با ۱۰۳ زبان به شکل آنلاین و ۵۹ زبان به صورت آفلاین کار می‌کند. همچنین می‌توانید دوربین خود را به سمت نوشته‌ها بگیرید تا برنامه آن چه را می‌بیند ترجمه کند. این روش برای ترجمه منوها و علائم راهنمایی در جاده‌ها بسیار مناسب است. و سرانجام؛ شما می‌توانیدبا مترجم گوگل صحبت کنید تا آن چه را می‌گویید به زبان‌های دیگر ترجمه کند. این ویژگی سوم ابزاری عالی برای تمرین است. مترجم گوگل رایگان است و هرکسی که در حال آموختن یک زبان جدید است باید آن را داشته باشد.

HelloTalk

قیمت: رایگان | 1.99 دلار - 4.99 دلار در ماه | 21.99 دلار - 29.99 دلار در سال

HelloTalk یک برنامه جالب و منحصر به فرد برای یادگیری زبان است. تا حدی شبیه به یک شبکه اجتماعی است. با ایجاد یک پروفایل شخصی با مردم ملاقات می‌کنید و به این ترتیب زبان جدیدی یاد می‌گیرید. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ زبان و از جمله زبان عربی را پشتیبانی می‌کند. وارد سیستم می‌شوید، با یک نفر همراه می‌شوید، زبان خود را به او یاد می‌دهید و او هم زبان خود را به شما می‌آموزد؛ یک تجربه شسته و رفته. با این حال ما فکر نمی‌کنیم که این امر به خودی خود شما را به مقصد برساند. توصیه می‌کنیم از این برنامه به عنوان منبع ثانوی مطالعه در کنار برنامه‌های  کمی سنتی‌تر مثل: Memrise ،Rosetta Stone  یا Duolingo استفاده کنید.

Memrise

قیمت: رایگان | 9 دلار در ماه | 59.99 دلار در ماه

Memrise یکی از قدرتمندترین و محبوب‌ترین برنامه‌های یادگیری زبان است. از ده‌ها زبان که عربی هم جزء آن‌هاست پشتیبانی می‌کند. روش گسترده‌ای در آموزش عربی دارد که شامل موارد معمول و سنتی مانند دروس واژگان و دستور زبان و علاوه بر آن راهنمای تلفظ، یادگیری اجتماعی و آموزش مکالمه محور زبان عربی و موارد دیگر است. حتی به صورت آفلاین هم کار می‌کند. اشتراک آن گران است ولی با این حال یک برنامه بسیار جدی برای زبان آموزان جدی به شمار می‌آید.

Mondly

قیمت: رایگان | 9.99 دلار در ماه | 47.99 دلار در سال

Mondly بسیار شبیه به Memrise است. اپلیکیشن بزرگی است، از تعداد زیادی زبان (از جمله زبان عربی) پشتیبانی می‌کند و دارای ابزارهای فراوانی برای یادگیری است. موندلی به شدت بر مکالمه عربی و ایجاد پایه قواعد و واژگان از این طریق تمرکز دارد. این برنامه همچنین شامل آمار یادگیری، تابلوی امتیازات برای اهداف انگیزشی، یادگیری عبارات و برخی امکانات دیگر است. واقعا گران است دقیقا شبیه Memrise  با این حال در زمینه تدریس از  فلسفه متفاوتی برخوردار است. ممکن است برای شما مفید باشد یا نباشد؛ این بستگی دارد به سبک یادگیری شما.

Rosetta Stone

قیمت: رایگان | 94.99 دلار در سال | 199.99 دلار یک بار

Rosetta Stone نام بزرگی در نرم‌افزارهای آموزش زبان است. در مرحله فعلی تقریبا ۳۰ ساله است. بیشتر روشی سنتی دارد که شامل تداعی معانی کلمات، عربی مکالمه و حتی برخی قواعد است. با بعضی واژگان و دستور زبان اساسی شروع می‌کند و با رشد تدریجی مکالمات را هم در بر می‌گیرد. این روشی موثر است حتی اگر سنتی‌تر از بقیه باشد. رزتا استون همچنین یکی از گرانترین برنامه‌ها در لیست ما است. با این حال می‌توانید با پرداخت یکباره از هزینه‌های اضافی اشتراک خودداری کنید.

Simply Learn Arabic

قیمت: رایگان | تا 4.99 دلار

Simply Learn Arabic یکی از ساده‌ترین برنامه‌های آموزش عربی است. بیشتر به شکل یک کتاب لغت کار می‌کند. نسخه پیشرفته آن شامل بیش از ۱۰۰۰ کلمه و عبارت رایج است. نسخه رایگان تقریبا ۳۰۰ کلمه و عبارت دارد. آزمون، تلفظ صوتی و پشتیبانی از کارت‌های آموزشی نیز در آن یافت می‌شود. یک وسیله کمک‌آموزشی برای مطالعه است و نه یک منبع اصلی. توصیه می‌کنیم برای کسب نتایج رضایت‌بخش، از این چنین اپلیکیشن‌هایی در کنار یک برنامه دیگر مثل Duolingo استفاده کنید.


*

Ten best Arabic learning apps for Android

Joe Hindy

Translated to Persian: Mehdi Sadeqi