اگر علاقمند به یادگیری مکالمه عربی هستید و دوست دارید به زودی بتوانید به عربی صحبت کنید و به همین دلیل هم به دنبال بهترین روش آموزش زبان عربی می‌گردید حتما این مقاله را به دقت بخوانید. دیدگاه ما نسبت به یک موضوع مهمترین و اساسی‌ترین عامل پیشرفت ما در آن موضوع و اساسی‌ترین فاکتور برای رسیدن به هدفی است که برای خود تعیین کرده‌ایم. این مقاله سعی دارد دیدگاه مهمی را در زمینه آموختن مکالمه عربی یادآوری کند.

صفحه «مکالمه عربی مقدماتی» را ببینید:

مکالمه عربی مقدماتی

مکالمه عربی

در بین همه مهارت‌های زبانی شاید پر طرفدارترین بخش همین مکالمه زبان عربی باشد. تا سالیان نه چندان دور آموزش عربی دقیقا مترادف بود با یادگیری صرف و نحو و قواعد عربی. وقتی کسی می‌گفت: "عربی می‌خوانم" شنونده این طور می‌فهمید که او صرف و نحو وقواعد عربی می‌خواند. الآن وقتی کسی می‌گوید: "مکالمه عربی می‌خوانم" در واقع سعی دارد بگوید که این کلاس من، فقط کلاس صرف و نحو نیست اما در واقع او دارد در کلاسی شرکت می‌کند که همه مهارت‌های زبان عربی را در آن می‌آموزد که البته یکی از آن مهارت‌ها مکالمه عربی است. در حقیقت شهرت بیشتر مکالمه عربی باعث شده که کلاس به این اسم نامیده شود. وقتی فکرش را می‌کنم می‌بینم مکالمه عربی تافته جدا بافته‌ای است که حتی توصیه‌ها و نکاتی که به پیشبرد آن کمک می‌کنند هم با دیگر اصول و توصیه‌ها متفاوتند. قبلا مقاله‌هایی درباره چگونگی تقویت و توسعه هریک از مهارت های زبانی برایتان نوشته‌ام مثل: «۱۱ اصل برای تقویت مهارت خواندن متون عربی»، «۱۰ نکته مهم برای تقویت مهارت شنیدن در عربی» و «۱۲ توصیه مهم برای به خاطر سپردن واژگان و اصطلاحات عربی». درباره مکالمه اما نه ۱۲ توصیه نه ۱۱ اصل نه ۱۰ نکته و نه حتی ۵ توصیه بلکه فقط ۳ توصیه عمده برایتان دارم. لطفا تا پایان این گفتار با من همراه باشید.

صفحه «کلاس‌های نتحدث پلاس +» را ببینید:

کلاس های پیشرفته عربی

۱. یک معلم خوب برای خودتان دست و پا کنید

مکالمه عربی با آن برداشتی که در مقدمه گفتم یعنی جمع بین همه مهارت‌های زبانی واقعا نیازمند یک معلم و استاد خوب است. این قدر که بسیاری از ما به دنبال بهترین راه آموزش عربی بوده‌ایم اگر به دنبال یک معلم عربی خوب می‌بودیم حتما موفقیت‌های بیشتری به دست می‌آوردیم. بهترین راه یادگیری زبان عربی انتخاب یک معلم عربی خوب است. یادگیری مکالمه عربی به شکل خودآموز و تجربی و جسته‌گریخته اگرچه غیر ممکن نیست ولی بهترین روش آموزش عربی هم نیست، زمان فوق‌العاده زیادی می‌طلبد و از طرفی قله‌های بلند در آن قابل فتح کردن نخواهد بود. اهمیت یادگیری نزد معلم و استاد و مربی را اصلا دست کم نگیرید. هدف‌گذاری‌هایتان را با معلمتان چک کنید. اگر فیلم و کارتون می‌بینید با نظر و برنامه او ببینید، اگر کتاب و مقاله می‌خوانید با نظر و برنامه او بخوانید. نظر معلمان را درباره گوش دان به اخبار یا چگونگی آموزش قواعد و صرف و نحو عربی جویا شوید. او با گشاده دستی، دانش و تجربیاتش را در اختیارتان قرار خواهد داد. این مهارت و تجربه و هنر معلم شما است که دقایق و ظرایف هر موضوع و مهارت را برای شما روشن می‌کند و تکنیک‌هایی را که در طول راه به آن نیاز دارید به شما می‌آموزد. همواره گفته‌ام که مالک و صاحب پروژه آموزش زبان عربی خود شما هستید، پس برای کسب بهترین نتیجه بهترین‌ها را انتخاب کنید.

این مقاله را هم بخوانید:

2. عاشق زبان عربی باشید

اگر احساس می‌کنید عشق و علاقه‌تان به زبان عربی کافی نیست برای حل این مشکل دو راه دارید: یا هر طور شده این عشق و علاقه را در خود ایجاد کنید و یا قید خواندن عربی را بزنید!

صفحه «دوره جامع مکالمه زبان عربی» را ببینید:

دوره جامع مکالمه زبان عربی

3. پرتلاش و صبور باشید

تلاش و پشتکار عاملی است که مقدار مثبت یا منفی آن به طور معنی داری بر نتیجه معادله آموزش عربی تاثیرگذار است. همین الآن شاگردانی را به خاطر دارم با استعداد فراوان ولی بدون پشتکار و تلاش پیگیر. امید بسیاری به آن‌ها داشتم اما هیچ کدام از آن‌ها نتیجه‌ای را که لیاقت آن را داشتند به دست نیاوردند. در سوی دیگر کسانی بودند با استعداد معمولی اما با پشتکار فراوان و تلاش پیگیر که نتایج خوبی را در زمینه زبان عربی دست آورده‌اند. البته اگر از هوش و استعداد بالایی برخوردار هستید و آن را با تلاش پیگیر همراه کرده‌اید نتایج فوق‌العاده‌ای به دست خواهید آورد. 

در هر حال اگر عاشق زبان عربی هستید و معلم خوبی هم برای آموزش عربی دارید و از پشتکار لازم هم برخوردار هستید دیگر نگران هیچ چیز نباشید، کارها خودبه‌خود رو به راه می شود.