اگر علاقمند به آموزش عربی هستید و یادگیری مکالمه عربی و گفتگو به زبان عربی برایتان مهم است یا به دنبال بهترین روش آموزش عربی می‌گردید، و یا به دنبال اطلاعاتی درباره بهترین معلم عربی هستید حتما این مقاله را به دقت بخوانید. دیدگاه ما نسبت به یک موضوع مهمترین و اساسی‌ترین عامل پیشرفت ما در آن موضوع و اساسی‌ترین فاکتور برای رسیدن به هدفی است که برای خود تعیین کرده‌ایم. این مقاله سعی دارد دیدگاه مهمی را در زمینه آموختن مکالمه عربی یادآوری کند.

در بین همه مهارت‌های زبانی شاید پر طرفدارترین بخش همین مکالمه زبان عربی باشد.

تا سالیان نه چندان دور آموزش  عربی دقیقا مترادف بود با یادگیری صرف و نحو و قواعد عربی. وقتی کسی می‌گفت: "عربی می‌خوانم" شنونده این طور می‌فهمید که او صرف و نحو وقواعد عربی می‌خواند. الآن وقتی کسی می‌گوید: " مکالمه عربی می‌خوانم" در واقع سعی دارد بگوید که این کلاس من، کلاس صرف و نحو نیست اما در حقیقت او دارد در کلاسی شرکت می‌کند که همه مهارت‌های زبان عربی را در آن می‌آموزد که البته یکی از آن مهارت‌ها مکالمه است. شهرت بیشتر مکالمه عربی باعث شده که کلاس به این اسم نامیده شود. وقتی فکرش را می‌کنم می‌بینم مکالمه عربی تافته جدا بافته‌ای است که حتی توصیه‌ها و نکاتی که به پیشبرد آن  کمک می‌کنند هم با دیگر اصول و توصیه‌ها متفاوتند. قبلا مقاله‌هایی درباره چگونگی تقویت و توسعه هریک از مهارت های زبانی برایتان نوشته‌ام مثل: ۱۱ اصل برای تقویت مهارت خواندن متون عربی، ۱۰ نکته مهم برای تقویت مهارت شنیدن در عربی، ۱۲ توصیه مهم برای به خاطر سپردن واژگان و اصطلاحات عربی و دیگر مقالات. درباره مکالمه اما نه ۱۲ توصیه نه ۱۱ اصل نه ۱۰ نکته و نه حتی ۵ توصیه بلکه فقط ۳ توصیه عمده برایتان دارم، سه نکته‌ای که بر خلاف میل درونی‌ام به پند و اندرز بیشتر شبیه است تا نکته، ولی واقعیت دارد. لطفا تا پایان این گفتار با من همراه باشید.

۱. یک معلم خوب برای خودتان دست و پا کنید

مکالمه عربی با آن برداشتی که در مقدمه گفتم؛ یعنی جمع بین همه مهارت‌های زبانی، واقعا نیازمند یک معلم و مربی خوب است. این قدر که بسیاری از ما به دنبال بهترین روش آموزش عربی بوده‌ایم اگر به دنبال بهترین معلم عربی می‌بودیم حتما موفقیت‌های بیشتری به دست می‌آوردیم. بهترین روش آموزش عربی و برترین راه یادگیری زبان عربی انتخاب یک معلم عربی خوب است. یادگیری مکالمه عربی به شکل خودآموز و تجربی و جسته گریخته اگرچه غیر ممکن نیست ولی بهترین روش آموزش عربی هم نیست، زمان فوق العاده زیادی می‌طلبد و از طرفی قله‌های بلند در آن قابل فتح کردن نخواهد بود. اهمیت یادگیری نزد معلم و استاد و مربی را اصلا دست کم نگیرید. هدف‌گذاری‌هایتان را با معلمتان چک کنید. اگر فیلم وکارتون عربی می‌بینید با نظر و برنامه معلم عربی تان ببینید اگر کتاب عربی و مقاله به زبان عربی می‌خوانید با نظر و برنامه معلم عربی تان بخوانید. اگر اخبار به زبان عربی می‌شنوید با نظر و برنامه معلم عربی تان بشنوید. اگر قواعد و صرف و نحو عربی می‌خوانید با برنامه و نظر معلم عربی تان بخوانید. او با گشاده دستی دانش و تجربیاتش را در اختیارتان قرار خواهد داد و شما را با بهترین روش آموزش عربی آشنا خواهد کرد. این مهارت، تجربه و هنر معلم شما است که دقایق و ظرایف هر موضوع و مهارت را برای شما روشن کند و تکنیک‌هایی را که در این راه به آن نیاز دارید به شما بیاموزد. همواره گفته‌ام که مالک و صاحب پروژه آموزش زبان عربی شما خود شما هستید، پس برای کسب بهترین نتیجه، بهترین ها را انتخاب کنید.

2. عاشق زبان عربی باشید

فکر می‌کنم اگر این چنین عشق و علاقه‌ای را به مکالمه عربی در خود سراغ ندارید بهترین روش آموزش عربی برای شما این است که یا هر طور شده این عشق و علاقه را در خود ایجاد کنید و یا قید خواندن عربی را بزنید!

3. پرتلاش و صبور باشید

تلاش و پشتکار عاملی است که مقدار مثبت یا منفی آن به طور معنی داری بر نتیجه معادله آموزش عربی تاثیرگذار است. شاگردانی را همین الآن به خاطر دارم با استعداد فراوان در آموزش عربی ولی بدون پشتکار و تلاش پیگیر. امید بسیاری به آن ها داشتم اما هیچ کدام از آن‌ها نتیجه‌ای را که لیاقت آن را داشتند به دست نیاوردند. از سوی دیگر شاگردانی را همین الآن به خاطر دارم با استعداد معمولی در آموزش عربی و با پشتکار فراوان و تلاش پیگیر که نتایج خوبی به دست آورده‌اند. البته اگر از هوش و استعداد بالایی برخوردار هستید و آن را با تلاش پیگیر همراه کرده‌اید نتایج فوق العاده‌ای به دست خواهید آورد. 

در هر حال اگر عاشق زبان عربی هستید و معلم خوبی هم برای آموزش عربی دارید و از پشتکار لازم هم برخوردار هستید دیگر نگران هیچ چیز نباشید، کارها خودبخود رو به راه می شود.