بخش مهمی از ارتباطات ما امروزه از طریق نوشتن انجام می‌شود. همه ما در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی فعال هستیم و هر روز چیزهایی را برای دوستانمان می‌نویسیم. در این گفتار سعی دارم عواملی را که در روند آموزش عربی به تقویت و توسعه این مهارت مهم یعنی نوشتن به زبان عربی کمک می‌کند یادآوری کنم تا بتوانیم پاسخی برای این گونه سوالات پیدا کنیم که: آیا خواندن متون عربی برای کسب مهارت در نوشتن عربی لازم است؟ یا نقش یادگیری اصطلاحات عربی و واژگان عربی در یادگیری زبان عربی چیست؟

۱. بسیار خواندن، بسیار شنیدن

در آموزش عربی از مهمترین عوامل مؤثر بر خوب نوشتن، خوب خواندن و خوب شنیدن است. در واقع این دو مهارت خود مهارت‌های پایه‌ای برای نوشتن به زبان عربی هستند پس قبل از اقدام به نوشتن باید بسیار بخوانید و بسیار بشنوید. در انتخاب منابع خواندنی و شنیدنی سختگیر باشید و آن‌ها را با دقت و وسواس انتخاب کنید. ورودی‌های اطلاعات خود را به دقت فیلتر کنید و بهترین‌ها را انتخاب کنید. در این زمینه حتما با معلمتان مشورت کنید.

۲. گسترش گنجینه لغوی

کلام از الفاظ و واژگانی تشکیل شده که درک معنای هر یک از آن‌ها به عنوان بخشی از روند آموزش عربی نیازمند آموزش و یادگیری جدی است. هرچه دامنه واژگان شما گسترده‌تر و پربارتر باشد ابزار بیشتری برای بیان آن چه در ذهنتان می‌گذرد در اختیار خواهید داشت. یادگیری مفردات و الفاظ مترادف و متضاد عربی بسیار مهم هستند و به هرچه قوی‌تر شدن این گنجینه به شکل واضحی کمک می‌کند. 

۳. اصطلاحات عربی کاربردی

اصطلاحات عربی کاربردی بسیار در بالا بردن کیفیت نوشتن به زبان عربی در شما مؤثر است. دریافت معنای دقیق این اصطلاحات عربی معمولا به سادگی فهم معنای مفردات و واژگان نیست و نیاز به آموزش و تلاش جدی در یک کلاس آموزش عربی دارد. برنامه آموزش اصطلاحات کاربردی عربی در آکادمی نتحدث شروع بسیار خوبی برای وارد شدن به این حوزه است.

صفحه «اصطلاحات کاربردی عربی» را ببینید:

اصطلاحات کاربردی در عربی

۴. عبارت‌های کلیدی؛ کلید موفقیت در نوشتن

عبارت‌های کلیدی آن دسته از اصطلاحات عربی هستند که برای ورود یا طرح یک بخش از گفتار در متون عربی استفاده می‌شوند. در دوره‌های آموزش عربی پیشرفته و دوره محاضرات آن را برای کمک به مکالمه عربی یا نوشتن به زبان عربی تدریس می‌کنم. برای مثال عبارت‌های کلیدی برای بیان رأی و نظر نویسنده می‌تواند این عبارت‌ها باشد: إنني أرى أن../ حسبما أرى فإن../ أود هنا أن أقول إن رأيي في مسألة.. أن../ أعتقد أن..

۵. ساده و مختصر

پیچیده و پر تکلف نوشتن امروزه دیگر یک ارزش به حساب نمی‌آید. باید بتوانید معانی عمیق ذهنی خود را به زبانی ساده و همه فهم بیان کنید. از دیگر عناصر مهم در نوشتن به زبان عربی ایجاز است؛ مهارتی که رسیدن به آن نیازمند سال‌ها تلاش و کوشش و صرف وقت در آموزش عربی است. 

۶. معانی واقعی کلمات و اصطلاحات

معنای واقعی کلمات و اصطلاحات عربی ، آن معنایی است که یک عرب زبان هنگام صحبت به زبان عربی فصیح از آن کلمه اراده می کند. فهم دقیق این معانی نیاز به تمرین و ممارست بسیار دارد و تنها با مراجعه به قاموس و یا اکتفا به یک معنا از کلمه ممکن نیست. باید متون عربی بسیاری را خوانده باشید. در این مسیر و خصوصا در ابتدای راه بهتر است معنای اصطلاحی فارسی کلمات عربی را موقتا فراموش کنید! مثال ساده‌ای که همیشه در اولین جلسه کلاس‌های آموزش عربی مقدماتی به آن اشاره می‌کنم معنای کلمه «توجه» است. «توجه در عربی» به معنای روی کردن و رفتن به سمتی است حال آن که ترجه عربی «توجه در فارسی»؛ «انتباه» است.

این مقاله را هم بخوانید:

۷. مخاطب شناسی

یکی از مهمترین اصول نوشتن عربی شناخت مخاطبان آن نوشته است. به طور طبیعی متنی که برای کودکان نوشته می‌شود فارغ از محتوای آن در قالب نیز بسیار با متون عربی مخصوص بزرگسالان متفاوت است. یک پیام دوستانه خودمانی که برای دوستمان می نویسیم بسیار با یک نامه رسمی فرق دارد. درک این تفاوت‌ها با خواندن متون عربی و تمرین بسیار به دست می‌آید.

۸. قواعد و صرف و نحو عربی

روش من در آموزش قواعد و صرف و نحو عربی «روش اعتباطي» یعنی جسته گریخته و کاربردی است و به فراخور و متناسب با موضوعات، موضوعات را مطرح می‌کنم. برای نوشتن به زبان عربی باید از تسلط بیشتری بر قواعد و صرف و نحو عربی برخوردار باشیم. هنگام صحبت کردن ممکن است به خاطر سرعت بیان و سخن گفتن در لحظه، رعایت نکردن قواعد اندکی قابل چشم پوشی باشد ولی در نوشتن متون عربی این چنین خطاهایی پذیرفته نیست.

صفحه «آمادگی آزمون اشتمال» را ببینید:

آمادگی آزمون اشتمال

۹. اسالیب و ساختارهای زبان عربی

اسلوب و روش بیان و نوشتن در متون عربی گاهی به کلی با فارسی متفاوت است. یک نویسنده خوب باید این تفاوت‌ها را به خوبی بشناسد؛ امروزه کاربرد عبارت‌های مجهول در زبان فارسی بسیار رایج است در حالی که این اسلوب در نظر خواننده عرب زبان غریب می نماید. استفاده بی جهت و فراوان از «فعل کان» نیز به سرعت به خواننده می گوید که نویسنده این متن فارسی زبان است.

۱۰. برنامه منظم

یک برنامه منظم برای نوشتن عربی داشته باشید. این کار نیاز به یک انگیزه قوی دارد. اگر یک وبلاگ یا صفحه‌ای دارید که به طور منظم در آن می‌نویسید، راه درستی را در پیش گرفته‌اید.

۱۱. از نوشتن به عربی نترسید! بنویسید!

اگر با هم‌کلاسیتان یا معلمتان در شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنید، به عربی صحبت کنید. اصلا نگران اشتباه کردن نباشید. اگر او مقصود شما را فهمید معلوم است که در نوشتن عربی موفق بوده‌اید. اگر هم متوجه نشد و از شما خواست که توضیح بیشتری بدهید باز هم به نفع شماست و زمینه‌ای برای نوشتن عربی برایتان فراهم شده. در پایان هم اگر اشتباهات شما را تصحیح کرد شما یک جلسه تدریس خصوصی مجانی داشته‌اید! 

ادامه دارد...