از نظر بسیاری از جهانگردان و گردشگران صنعت توریسم در کشورهای عربی مربوط می‌شود به امارات و لبنان و شهرهایی مثل دبی و بیروت با امکانات رفاهی لوکس و بازارها و مراکز تجاری بزرگ و پارک‌های تفریحی و هتل‌ها و رستوران‌های مجلل آن‌ها. و به همین دلیل در تعطیلات سالانه بسیاری به دنبال گرفتن ویزا و پیداکردن تورهای دبی هستند. با نگاهی به تاریخ خاورمیانه درمی‌یابیم که این منطقه از نظر طبیعت جذاب، آثار باستانی، قلعه‌ها، برج‌ها و کاخ‌های قدیمی بسیار غنی و پربار است و گردشگری در همه انواع آن مثل گردشگری پزشکی و ماجراجویی و فرهنگی و گردشگری تجاری اکوتوریسم در آن اتفاق می‌افتد. مقاله حاضر ترجمه مقاله‌ای است برگرفته از الجزیره نت با عنوان «أقرب مما تتصور.. وجهات سياحية عربية ساحرة» که به فارسی برگردانده‌ام. در این مقاله با برترین و بهترین جاذبه‌های گردشگری در کشورهای عربی آشنا می‌شوید. امیدوارم که مورد توجه شما قرار گیرد.

مقصدهای جذاب گردشگری در کشورهای عربی

"سفر باعث می‌شود که من عمر طولانی‌تری داشته باشم ، می‌خواهم وقتی نوار خاطراتم را در بستر مرگ می‌بینم نواری متنوع باشد و پر از عکس‌های بسیاری که در دامنه کوه‌ها، بین دره‌ها و مقابل دروازه قلعه‌ها و آن هنگام که روی ماسه‌های ساحل دراز کشیده بودم گرفته‌ام! نمی‌خواهم نوار زندگیم فقط از جلوی محله‌ای که خانه‌ام در آن قرار دارد بگذرد!" (از سایت Quora)

از نظر بسیاری از جهانگردان عرب و خارجی، گردشگری در کشورهای عربی مربوط می‌شود به شهرهایی مثل دبی و بیروت با رنگ بوی زندگی مدرنشان و بازارها و مراکز تجاری بزرگ و پارک‌های تفریحی و هتل‌ها و رستوران‌های مجلل آن‌ها. تصور ما معمولا این چنین است که لذت بردن از فضای کوه‌ها و دشت‌ها یا بازدید از قلعه‌ها و آثار باستانی که عطر و بوی گذشته را دارند به عنوان تجربه‌ای کاملا متفاوت با زندگی مدرن فقط در خارج از مرزهای منطقه عربی به دست می‌آید. به نظر می رسد که این اعتقاد خیلی درست نیست!

صفحه «مکالمه عربی مقدماتی» را ببینید:

با نگاهی به تاریخ خاورمیانه درمی‌یابیم که این منطقه از نظر طبیعت جذاب، آثار باستانی، قلعه‌ها، برج‌ها و کاخ‌های قدیمی که با بسیاری از تمدن‌ها هم عصر بوده‌اند، بسیار غنی و پربار است. با این وجود بسیاری از مردمان عرب بر این باورند که طبیعت سحرانگیز و زیبا، کشورهای عربی ما را به عنوان خانه خود انتخاب نکرده است. این گزارش ثابت می‌کند که این تصور کاملا اشتباه است.

عُمان

سفر به عمان

ویژگی سلطان نشین عمان که آن را متمایز می‌کند طبیعت و جغرافیای متنوع آن است. این تنوع را در رشته‌کوه‌های بخش شمالی در محل قرارگیری «کوه‌های حجر» و مشخصا «قله شمس» با ارتفاع ۳۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا به عنوان بلندترین قله در شبه جزیره عربستان، و همچنین در بیابان شنی بخش مرکزی کشور، و در سواحل جنوب و شرق شاهد هستیم. مجله VOGUE در سال ۲۰۱۷ عمان را به عنوان یکی از پربازدیدترین مقصدهای گردشگری برگزیده است. سیمون پیرس مدیر نمایشگاه بازار سفر عربی می‌گوید:

«ویژگی این کشور ترکیبی شگفت انگیز است از فرهنگ، تاریخ و هر آن چه که نیازهای گردشگری ماجراجویانه را برآورده می‌سازد، ضمن این که پارک‌های تفریحی مناسب برای گردشگری خانوادگی نیز در آن وجود دارد.»

عمان علاوه بر طبیعت سحرانگیز و بازارهای صنایع دستی معروفش، دارای بازار ادویه‌‌‌ای است که شرق و غرب عالم را به هم متصل می‌کند. در فاصله چند ساعت از «مسقط» پایتخت عمان «استان نزوا» قرار دارد که شهری قدیمی را درخود جای داده و پیشوایان بزرگی از آن برخاسته‌اند. این شهر دارای قلعه بزرگی است که قدمت آن به قرن هفدهم باز می‌گردد و با کوه‌های صعب العبور و مزارع خرما احاطه شده است. 

مغرب

گردشگری در مراکش

موقعیت استراتژیک مغرب موجب می‌شود تا بیشترین گردشگرانی را که به قاره آفریقا می‌روند به خود جلب کند. از ویژگی‌های مغرب طبیعت جذاب و سبز و سواحل امتداد یافته‌ی آن است. مغرب با دارا بودن فرهنگ و اماکن تاریخی بسیار که هم دوران با تمدن‌های مختلف بوده‌اند، بسیاری از اقوام را گرد هم آورده است؛ بربرها، یهودیان، عرب‌ها، صحرانشینان، کوه‌نشین‌ها، روستاییان ومشرقی‌ها و مغربی‌ها. حال که صحبت از مردم روستا روستانشین شد باید بگویم در ضلع شمال غربی کوه‌های موسوم به «کوه‌های ریف»، شهری آبی فام به نام «شفشاون» قرار دارد که ششمین شهر زیبای جهان است. بارزترین ویژگی این منطقه محله‌های قدیمی آبی و سفید آن است که به سبک اندلسی طراحی شده‌اند و از مهمترین آن‌ها می‌توان به «محله سوایقا» و «محله اندلس» اشاره کرد. این محله‌ها علاوه بر ارزش زیبایی‌شناختی به منظور پذیرایی از خانواده‌های رانده شده از اندلس بنا شده‌اند. تاریخ به این رنگ آبی، زیبایی بس دیدنی بخشیده است. 

هماهنگی میان این طیف‌های متضاد، مغرب را به مقصدی بدل ساخته که کنجکاوی گردشگران را بر می‌انگیزد. وجود دیوارها و بقایای تمدنی هر بازدید کننده‌ای را از آن چه بر مغرب به عنوان گذرگاه تمدن‌ها گذشته است آگاه می‌سازد. مغرب به دلیل صنعت سفال و چرم هم مشهور است. از معروف‌ترین شهرهای توریستی مغرب؛ «مکناس»، «مراکش»، «الدار البيضاء (کازابلانکا)»، «طنجه»، «اگادیر» و «فاس» هستند. هر شهر ویژگی متفاوتی نسبت به دیگر شهرها دارد و شایان ذکر است که شهر فاس به این دلیل که بزرگترین منطقه بدون خودرو در جهان است در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است. خیابان‌های پیچ‌در‌پیچ فاس هنوز شکل اولیه شهر را از زمان بنای آن حفظ کرده است.

این مقاله را هم بخوانید:

الجزایر

الجزایر در شمال قاره آفریقا در ساحل دریای مدیترانه واقع شده و از نظر مساحت دهمین کشور بزرگ جهان است. سرزمین الجزایر همانند دیگر کشورهای مغرب عربی گذرگاه تمدن‌های بسیاری مانند روم، بیزانس، اموی و دیگر تمدن‌ها بوده است. این تمدن‌ها آثار و نقش‌های سنگی بسیاری از خود به جای گذاشته‌اند که به این منطقه کویری ارزشی افزون بر زیبایی ساحلی آن بخشیده است.

ذکر الجزایر بدون اشاره به شهر پل‌های معلق؛ «کنستانتین» امکان پذیر نیست. «کنستانتین» یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است و تمدن‌های بسیاری از آن برآمده است. این شهر بر صخره آهکی سختی بنا شده و به همین دلیل از نمای بی نظیری برخوردار است که یافتن مشابهی برای آن در جهان غیرممکن است.

صفحه «دوره‌های متنوع آموزش زبان عربی» را در آکادمی نتحدث ببینید:

اردن

آب و هوای اردن این کشور را به مکانی مناسب برای بازدید در اکثر ماه‌های سال بدل کرده است. اردن اهداف متنوعی را برای گردشگران فراهم می‌سازد مثل؛ گردشگری خانوادگی، گردشگری ماجراجویی در دره‌ها و کوه‌ها، گردشگری درمانی در «بحر المیت» و گردشگری مذهبی در «حمام‌های ماعین» در «مادابا» است. موقعیت استراتژیک اردن گوناگونی فرهنگی هماهنگی را ایجاد کرده است؛ بادیه نشینان را در بادیه و «وادی رم» در فاصله تنها چند ساعت از پایتخت آن «عَمّان» مشاهده می‌کنید، و در فاصله‌ای کمتر به «جنگل‌های سبز عجلون» در شمال کشور خواهید رسید. مساحت کم اردن موجب شده تا بتوانید به آسانی از پس‌زمینه‌هایی متنوع و در مدت زمانی کوتاه لذت ببرید. 

لازم به ذکر است که کشور پادشاهی اردن هاشمی بناهای تاریخی بی شماری را در استان‌های مختلف خود جای داده است. از جمله؛ استادیوم‌های رومی در وسط پایتخت آن «عَمّان» و همچنین شهر «جَرَش» با آمفی‌تئاترها و استادیوم‌هایش که دارای ویژگی‌های یک شهر قدیمی رومی است و یکی از دست‌نخورده‌ترین مکان‌های معماری رومی در جهان و در خارج ایتالیا به حساب می‌آید، و نیز «قلعه عجلون» (قلعه صلاح الدین) که برای اهداف نظامی در زمان حکومت صلاح الدین ایوبی ساخته شده است. و در کنار همه این‌ها؛ شهر «انباط» یا «شهر صورتی» که در زمره عجایب هفتگانه جهان است و نگاه گردشگران را از تمام نقاط زمین به خود جلب می‌کند. همه این عوامل اردن را به مقصد توریستی ارزشمندی برای بازدید تبدیل می‌کند.

مصر

کسی که به دیدن مصر می‌رود تجربه‌ای منحصر به فرد و متفاوت خواهد داشت. در قاهره کاخ‌هایی مثل «کاخ سکاکینی» را می‌یابید که از شاهکارهای هنری به حساب می‌آید. «اسکندریه» به خاطر سواحل و آب و هوایش معروف است، «دهکده‌های نوبیا» در «اسوان» دارای رنگ‌هایی شاد و چشم‌نوازند. در «أقصر» می‌توانید سوار شدن بر بالون هوای گرم را بر فراز «دره پادشاهان» تجربه کنید. از جمله «واحه‌های جیزه» که در صحرای غربی کشور پراکنده هستند از واحه «سيوا» نام برده می‌شود که پر از چاه و چشمه است. معروف‌ترین این چشمه‌ها «چشمه کلئوپاترا» است که شامل یک حمام سنگی است که با آب‌های گرم چشمه‌های طبیعی پر می‌شود. «سیوا» همچنین دارای دریاچه‌ها و منابع طبیعی است که بازدید از این واحه را به یک تجربه منحصر به فرد و آکنده از احساس حضور در طبیعت تبدیل می‌کند. از دیگر مناطق توریستی ساحلی می‌توان به «شرم الشیخ» و «بندرگاه علم» اشاره کرد. یکی از مهمترین مقصدهای گردشگری در مصر «روستای دهب» است که این نام را از رنگ شن‌های طلایی خود گرفته است. دهب علاوه بر علاقمندان سافاری و کوهنوردی، عاشقان غواصی و موج سواری و قایقرانی را نیز به خود جذب می‌کند.

تاریخ درباره سرزمین‌های مصر کلام روشنی دارد؛ بناهای فرعونی و اهرام در جیزه که ۲۵ قرن پیش از میلاد ساخته شده‌اند، مجسمه ابوالهول، ضریح عبدالعزیز سلام؛ مسجدی ساخته شده در دوران امویان، قلعه بابل یا قلعه رومی در قاهره که شامل شش کلیسا و یک موزه قبطی است، معابد و حمام‌های رومی در اسکندریه و همچنین معابد اسوان و مینیا. تاریخ در گذر ایام شاهد نوآوری‌های ساکنان سرزمین کنانه در زمینه معماری بوده است واین نشانگر نبوغ انسان مصری در تمامی عصرها و برتری او در همه زمینه‌های زندگی به ویژه در معماری است.

سفر به تونس

تونس

منصفانه این است که برای صحبت درباره تونس از پایتخت؛ «تونس» شروع کنیم که شهری است قدیمی. پایتخت تونس شما را به تاریخی خالی از مدرنیته می‌برد، جایی که «باب البحر» که شهر قدیمی را از جدید جدا می‌کند به استقبالتان می‌آید. دنیایی که شما را به دیدار بازارهای قدیمی، صنایع دستی، منسوجات و پارچه‌های رنگارنگ و ادویه‌های گوناگون می‌برد. اين بازارگردی با رسیدن به یکی از قدیمی‌ترین مساجد در جهان عرب به نام «مسجد زیتونه» به پایان می‌رسد. تاریخ بنای این مسجد به سال ۷۳۲ میلادی باز می‌گردد و همگان از دور و نزدیک برای بهره‌مندی از خیرات آن به سویش می‌شتابند. اضافه کنید به همه این‌ها آثار باستانی «قُرطاج» را که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

صفحه «کلاس‌های دوره جامع مکالمه زبان عربی» را ببینید:

همچنین نمی‌توانیم «موزه باردو» را از یاد ببیریم که یکی از بزرگترین موزه‌های جهان به شمار می‌آید و موزاییک‌های رومی مربوط به پیش از میلاد در آن به نمایش درآمده است. شهر «سوسا» که در جنوب پایتخت واقع شده نگین ساحل تونس نامیده می‌شود و علاوه بر طبیعت زیبایش، محل قرار گرفتن دومین موزه‌ی بزرگ تونس یعنی موزه باستان شناسی است. یکی از معروف‌ترین جزیره‌های تونس، «جزیره جربا» است که از مشهورترین جزایر توریستی در سواحل آفریقا به حساب می‌آید.

«ساحل مهدیه» هم از زیباترین سواحل تونس است که ویژگی خاص آن؛ شن و ماسه نرم و رنگ فیروزه‌ای آب‌های شفاف آن است. از دیگر شهرهای ساحلی، شهر «سیدی بوسعید» است که کاخ « النجمة الزهراء» در آن واقع شده. ویژگی بارز این شهر آبادانی و نقوش و مناظر جذاب آن است. در پایان باید به یکی از مکان‌های مقدس مسلمانان یعنی شهر «قیروان» هم اشاره کرد که جایگاه تاریخی و مذهبی آن به وضوح در حال و هوای آرام خانه‌هایش نمایان است.


منبع: أقرب مما تتصور.. وجهات سياحية عربية ساحرة / مادلین آل مشارقا / الجزيرة نت