امروزه به یمن شبکه جهانی اینترنت منابع آموزشی بسیار متنوعی از فیلم و کارتون عربی گرفته تا کتاب‌های متنوع آموزشی برای یادگیری زبان عربی در دسترس همه ما است. دانلود و آرشیو کردن همه این‌ها می‌تواند خیلی جالب و سرگرم کننده باشد اما بالاخره یک روز صبح از خودتان خواهید پرسید: آیا این همه فیلم و کارتون و کتاب منابع مطمئنی برای یادگیری زبان عربی هستند؟ چه قدر در آموزش زبان عربی به من کمک می‌کنند؟ آیا واقعا با دیدن فیلم و خواندن کتاب، مکالمه عربی من بهتر می‌شود؟ مطمئنم قبل از به پایان رسیدن این مقاله پاسخ این سوال‌ها را پیدا کرده‌اید. 

مفهوم آموزش زبان عربی

وقتی می‌گویم من زبان عربی می‌خوانم در ابتدا به نظر می‌رسد به یک عمل و فرآیند یگانه به نام زبان‌آموزی اشاره می‌کنم، اما راستش را بخواهید آموزش زبان آن قدرها هم که به نظر می‌رسد ساده و یک دست نیست، برعکس بسیار پیچیده و دقیق است و از اجزای مختلفی تشکیل شده است. یادگیری زبان عربی شامل مهارت‌ها و توانایی‌های متنوعی است که باید به هر یک از آن‌ها به طور جدی پرداخته شود. الآن می‌توانیم یکی از دلایل مهم تفاوت میان افراد در یادگیری زبان عربی را بهتر بفهمیم. برای این که زبان عربی را خوب بیاموزیم باید به همه‌ی فاکتورهای موثر در آموزش زبان عربی توجه کافی داشته باشیم.

صفحه «مکالمه عربی مقدماتی» را ببینید:

مکالمه عربی مقدماتی

نگاه ساده

یک گفتگویی هست که خیلی با آن مواجه می‌شوم، شاید برای شما هم جالب باشد: 

- من قصد سفر به یک کشور عربی دارم آیا می‌توانم در ظرف یک ماه مکالمه عربی یاد بگیرم؟

جواب من همیشه این است: 

- متاسفانه کمکی از من در این زمینه بر نمی‌آید!

- اگر دو ماه وقت بگذارم چطور؟

باز من همان جواب قبلی را تکرار می‌کنم.

- چرا؟ من فقط می‌خواهم مکالمه عربی یاد بگیرم نه بیشتر!

این گفتگو معمولا خیلی طول نمی‌کشد و به سرعت و با یک خداحافظی محترمانه تمام می‌شود.

این جمله و جمله‌هایی شبیه به آن در واقع ناشی از همان نگاه ساده‌انگارانه به موضوع زبان و غفلت از عمیق و چند لایه بودن روند یادگیری زبان عربی است. حتما شما هم این نوع تبلیغات را در زمینه آموزش زبان عربی دیده‌اید: "لهجات بر عکس زبان فصیح بسیار ساده‌اند پس لهجه‌های عربی را در ۱۰ جلسه یاد بگیرید". خوب، این که من به راحتی به زبان فارسی عامیانه صحبت می کنم الزاما به این معنا نیست که برای یک ژاپنی یا عرب هم زبان فارسی عامیانه به همین سادگی خواهد بود. یا: "با فیلم و کارتون عربی مکالمه عربی را به سادگی یاد بگیرید". نگاه عمیق و اصولی به مقوله زبان آموزی نتایج بسیار شگفت انگیزی در آموزش زبان عربی شما خواهد داشت.

صفحه «کلاس‌های خصوصی زبان عربی» را ببینید:

عربی خصوصی

یک سؤال مهم دیگر

بهتر است همیشه در مقابل هر منبع یا ماده درسی این سوال کلیدی را از خود بپرسیم: «این ماده درسی به پیشرفت کدام مهارت زبانی در من کمک می‌کند؟» پاسخ به این سوال سطح توقع ما را از تأثیر گذاری آن ماده درسی برای خودمان به سرعت مشخص می‌کند. دیدن یک فیلم عربی به تقویت مهارت شنیدن در من کمک می‌کند، اما آیا همین که یک فیلم یا کارتون عربی را چند بار دیدم مهارت شنیدن در من تقویت شده؟ آیا دیدن این فیلم در کسب مهارت خواندن هم موثر است؟ اگر زیرنویس داشت چه طور؟ شاید بتوانم بگویم که نسبت به حالت قبلی در مهارت خواندن قدری موثر است. خوب پس آیا بهتر نیست که فیلم و کارتون عربی را با زیرنویس ببینم؟ یا شاید اصلا بهتر باشد به جای فیلم یک کتاب آموزش عربی یا خودآموز مکالمه عربی بخوانم!!

این همان جایی است که سوال اساسی دوم مطرح می‌شود: رفتار من نسبت به این ماده درسی و نحوه استفاده من از آن چگونه باید باشد؟ به عبارت ساده‌تر: من برای استفاده از یک فیلم یا انیمیشن عربی باید چه برنامه و روشی را دنبال کنم؟ به نظرم پاسخ به این سوال به سادگی سوال اول نیست. 

صفحه کلاس‌های کتاب‌خوانی را در  آکادمی تخصصی نتحدث ببینید:

کتاب عربی

نتیجه

پیشنهاد می‌کنم تا زمانی که پاسخ درستی برای این دو سوال کلیدی پیدا نکرده‌اید موقتا فیلم و کارتون و مقاله و کتاب آموزش عربی را به کناری بگذارید. بدون پاسخ به این سوالات شما به تدریج آدمی خواهید شد که انباری از منابع آموزش عربی در کتابخانه‌تان یا در هارددیسک کامپیوترتان بایگانی کرده‌اید بدون این که ذره‌ای از این آرشیو در درونتان ذخیره شده باشد. امن‌ترین جا برای ذخیره اطلاعات ذهن شما است!

فکر می‌کنم به جواب سوالی که آن روز صبح از خودتان خواهید پرسید نزدیک شده‌ایم: آیا فیلم و کارتون و کتاب آموزش عربی منابع خوب و مطمئنی برای یادگیری زبان عربی هستند و آیا به ما در پیشبرد توانایی‌های زبانی کمک می‌کنند؟ جواب: بله و خیر؛ همه چیز بر می‌گردد به چگونگی پاسخ ما به آن دو سوال کلیدی بعدی. اگر تصمیم ندارید که چرخ را از اول اختراع کنید همین الآن پاسخ این سؤالات را در ذهنتان مرور کنید. اگر لازم بود با معلمتان هم مشورت کنید. نتیجه خواهید گرفت، امتحانش مجانیه! 

صفحه «کلاس‌های دوره جامع مکالمه زبان عربی» را ببینید:

دوره جامع مکالمه زبان عربی

این مقاله را هم بخوانید: