متن این مقاله را بشنوید:


چند سالی است که آزمون فراگیر مهارت‌های زبان عربی در دانشگاه‌های مختلف تحت عنوان اشتمال، تنال، شامل، بسندگی زبان عربی، تافل عربی و خیلی اسم های دیگر برگزار می‌شود. گواهینامه آزمون فراگیر مهارت‌های زبان عربی می‌تواند جایگزین مدرک تافل در زبان انگلیسی برای دانشجویان دوره دکتری شود. از ابتدای شروع برگزاری آزمون اشتمال استقبال بسیار خوبی در همه دانشگاه‌ها از آن به عمل آمد و دانشجویانی که در زبان عربی اطلاعات و تسلط داشتند در این آزمون شرکت کردند در ابتدا فقط در دانشگاه تهران و بعدا هم در دانشگاه فردوسی مشهد آزمون برگزار می‌شد ولی امروزه تقریبا تمام دانشگاه‌ها آزمون بسندگی زبان عربی مخصوص به خودشان را دارند. در این میان آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که به نحوی آن را چه در فرم و چه در محتوی از دیگر آزمون‌ها متمایز می‌سازد.

صفحه «دوره‌های متنوع آموزش زبان عربی» را در آکادمی نتحدث ببینید:

ویژگی‌های منحصر به فرد آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد

آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد همان طور که از اسم آن هم پیداست به صورت فراگیر و سراسری برگزار می‌شود و این موجب ایجاد نظم و انضباط خوبی در برگزاری این آزمون شده است. دانشجویان دانشگاه آزاد می‌توانند در شهر خودشان در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد شرکت کنند و به سرعت هم از نتایج مطلع شوند. این خصوصیت با ایجاد یک نوع هماهنگی در برگزاری آزمون، موجب شده که همه دانشجویان بتوانند با پاسخ دادن به یک نوع سؤال از شرایط نسبتا مساوی و عادلانه در چگونگی مشارکت در امتحان برخوردار باشند. 

فقط دانشجویان دانشگاه آزاد

دیگر ویژگی آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد این است که این آزمون تنها برای دانشجویان دانشگاه آزاد برگزار می‌شود و دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها امکان حضور و شرکت در آن را ندارند. دانشگاه‌های دیگر معمولا آزمون اشتمال را به شکل عمومی برگزار می‌کنند و دانشجویان دانشگاه‌های دیگر هم می‌توانند در آن شرکت کنند اما در دانشگاه آزاد آزمون مشخصا مربوط به خود دانشجویان دانشگاه آزاد است و با توجه به این که ثبت نام در سامانه مرکز سنجش دانشگاه آزاد با شماره دانشجویی دانشجویان دانشگاه آزاد انجام می‌شود دانشجویان دانشگاه‌های دیگر هم نمی‌توانند در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد ثبت نام کنند.

استماع یا Listening

ویژگی دیگرِ آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد در محتوای آن است. هم اکنون در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد بخش استماع یعنی Listening وجود ندارد. گرچه استماع و شنیدن در زبان عربی یکی از ارکان اصلی مهارت‌های زبان عربی به حساب می‌آید که بسیار باید مورد توجه باشد ولی فارغ از این موضوع در هر حال دانشگاه آزاد امروزه موضوع استماع یا لیسنینگ را از مواد امتحانی خود در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی حذف کرده است. این یک فرصت است برای کسانی که در زمینه استماع زبان عربی از قدرت کافی برخوردار نیستند. گرچه ملاحظه‌ای که به آن اشاره کردم به قوت خود باقی است و حذف استماع می‌تواند یک نقص در استاندارد سنجش مهارت‌های زبان عربی به حساب آید ولی در هر حال این واقعیتی است که با آن مواجه هستیم و می‌توان از آن استفاده کرد. 

صفحه «دوره آمادگی آزمون اشتمال» را ببینید:

کسب بهترین نتیجه در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد

برای کسب نتایج بهتر در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد  باید به نکات مهمی توجه داشت:

بودجه بندی

اولین چیزی که باید به آن دقت کنید موضوع بودجه بندی سوالات آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد است. حتما فایل بودجه بندی سؤالات را از سایت سنجش دانشگاه آزاد دانلود کنید و بخوانید و با کمک آن زمان‌هایی را که به مطالعه هر بخش از آزمون اختصاص می‌دهید برای خود تعیین کنید. بودجه بندی آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد به شما می‌گوید که بر اساس توانایی‌های قبلی در زبان عربی حال مثلا باید چه مقدار وقت برای قواعد عربی، ترجمه، درک مطلب، یا زبان رسانه اختصاص دهید. توجه به بودجه بندی سؤالات در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری شما می‌تواند بسیار مهم باشد.

زمان برگزاری آزمون فراگیر مهارت‌های عربی در دانشگاه آزاد

تاریخ‌های برگزاری آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد را حتما پیگیری کنید و از آن اطلاع داشته باشید. بعضی دانشگاه‌ها برای برگزاری آزمون اشتمال تقویم سالانه دارند تا دانشجویان دوره دکتری بتوانند بر اساس این تقویم برنامه‌ریزی کنند. دانشگاه آزاد تا امروز تقویم سالانه‌ای ارائه نکرده است بلکه به تناوب یک  آزمون برگزار و زمان آن را پیش از برگزاری اطلاع رسانی می‌کند. با سایت دانشگاه آزاد در ارتباط باشید.

شرکت در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد 

برخی افراد که از آمادگی کافی برای شرکت در آزمون اشتمال برخوردار نیستند سعی می‌کنند با شرکت کردن‌های متعدد و پیاپی شانس خود را امتحان کنند تا شاید بالاخره یک بار بتوانند قبول شوند. این نکته را در نظر داشته باشید بدون آمادگی کافی، شرکت کردن‌های پشت سر هم در آزمون اشتمال هیچ تغییری در نتیجه کار ایجاد نخواهد کرد.

نمره قبولی در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد 

نمره قبولی آزمون اشتمال ۶۰ از ۱۰۰ است. دانشگاه آزاد این عدد را به ۶۰۰ از هزار تغییر داده است بنابراین وقتی بعد از آزمون برای مشاهده نتایج قبولی به سایت دانشگاه آزاد مراجعه می کنید با یک عدد سه رقمی مواجه می‌شوید. برای مثال اگر نمره شما ۷۸۰ از هزار باشد یعنی از ۱۰۰ نمره ۷۸ گرفته‌اید و امتیاز قبولی را کسب کرده‌اید.

صفحه «کلاس‌های خصوصی زبان عربی» را ببینید:

سطح دشواری سؤالات آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد 

یک خبر خوب برای شما دارم و آن این است که در این سال‌های اخیر سؤالات  آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد اسلامی در مقایسه با آزمون‌های دانشگاه‌های دیگری مثل دانشگاه تهران و دانشگاه فردوسی مشهد از نظر سختی سؤالات مقداری متعادل‌تر بوده است. این می‌تواند فرصت خوبی باشد برای دانشجویان دانشگاه آزاد تا بتوانند نتایج بهتری در آزمون به دست آورند. با این وصف شرکت در  آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد بدون آمادگی اصولی و کافی می‌تواند شما را به جمع کسانی ملحق کند که علیرغم شرکت‌های متعدد هنوز نتیجه رضایت بخشی به دست نیاورده‌اند. آمادگی پیش از امتحان اشتمال را فوق‌العاده جدی بگیرید.

این مقاله را هم بخوانید:

اشتمال یا EPT؟

آن چه که دانشجویان دوره دکتری دانشگاه آزاد همیشه با آن مواجه هستند تصمیم‌گیری درباره این موضوع است که بالاخره در کدام یک شرکت کنمEPT : یا اشتمال؟ این سؤالی است که پیش از شروع به آماده‌سازی خود برای آزمون فراگیر مهارت‌های عربی باید برای آن یک جواب منطقی داشته باشید. در این جا سعی خواهم کرد با طرح چند نکته به شما در یافتن پاسخ درستی برای این سوال کمک کنم. اگر شما در زمینه زبان عربی سابقه و تجربه قبلی دارید مثلا در دوران کارشناسی یا کارشناسی ارشد در ضمن واحدهای درسی درس عربی را خوانده‌اید یا در حوزه عربی را آموخته‌اید و یا این که در آزمون ورودی دوره فوق لیسانس و دکتری عربی جزء مواد امتحانیتان بوده است احتمالا شما از جمله کسانی هستید که می‌توانید با یک بازیابی مجدد در اطلاعات پیشین و البته با یک برنامه‌ریزی دقیق نتیجه خوبی را در آزمون اشتمال به دست آورید. اما اگر هیچ سابقه‌ای در زبان عربی ندارید و بعد از دبیرستان هیچ وقت زبان عربی را دنبال نکرده‌اید شاید بهتر باشد ابتدا به آزمون انگلیسی EPT فکر کنید. اگر در انگلیسی از وضعیت نسبتا خوبی برخوردار هستید طبیعتا انتخاب اول شما می‌تواند EPT باشد. با این وصف اگر بر شرکت در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی اصرار دارید باید وقت بیشتری برای آمادگی صرف کنید. کارگاه دو جلسه‌ای آمادگی دوره اشتمال در آکادمی نتحدث از زمان طراحی و اجرا نتایج بسیار خوب و رضایت‌بخشی به همراه داشته است.

صفحه «دوره آمادگی آزمون اشتمال» را ببینید:

آزمون جامع

در دانشگاه‌ها روال کار به این شکل است که شما باید پیش از آزمون جامع گواهینامه آزمون اشتمال را دریافت کرده باشید. به خودتان فرصت کافی برای آمادگی برای آزمون اشتمال بدهید. کار را به روزهای پایانی واگذار نکنید. حتی اگر در زمینه زبان عربی از پایه و توانایی‌های خوبی برخوردار هستید به تاخیر انداختن موضوع آمادگی برای آزمون اشتمال تا روزهای آخر می‌تواند یک نوع استرس و نگرانی را بر روند آموزش شما مسلط کند که واقعا به آن نیازی نیست و قابل پیشگیری است. 

کیفیت یادگیری

در دوره آمادگی برای شرکت در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی روی کیفیت متمرکز باشید نه کمیت. باید خود را آن چنان خوب آماده کرده باشید که اتفاقات پیش‌بینی نشده و ناخواسته کمترین تاثیر منفی را بر شما داشته باشد. اگر شما به منابع آزمون اشتمال دانشگاه آزاد مراجعه کنید خواهید دید که این منابع آن قدر متعدد و زیاد هستند که مطالعه همه آن‌ها واقعا به چند سال کار نیاز دارد. بنابراین نباید وارد این فاز از مدل مطالعه شوید. با مدرس خبره و مطلع از نحوه برگزاری آزمون‌های اشتمال مشورت کنید. شرکت در دوره‌های آمادگی اشتمال در آکادمی نتحدث به سادگی این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را بگیرید. تمرکز بر کمیت و یا مطالعه همه منابع اشتمال در واقع مشکل شما را حل نمی‌کند و چه بسا چند سال از شما وقت بگیرد در حالی که واقعا به این کار نیاز ندارید. با ما مشورت کنید و از چند و چون برگزاری آزمون فراگیر مهارت‌های عربی و نحوه آماده شدن برای آن بر اساس یک سیر منطقی و نتیجه بخش با خبر شوید.

صفحه «کلاس‌های خصوصی زبان عربی» را ببینید:

انس و استرس

اگر تصمیم دارید در آزمون بسندگی زبان عربی شرکت کنید حتما باید زبان عربی برای مدتی جزء برنامه‌ها و اشتغالات اصلی روزمره شما باشد. طول این مدت می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد بنابراین زودتر به فکر باشید و با شرکت در دوره‌های آمادگی آزمون اشتمال در آکادمی نتحدث این فضا را برای خود ایجاد کنید. ایجاد مؤانست با زبان عربی خصوصا برای کسانی که سال‌ها از این زبان دور بوده‌اند موجب خواهد شد تا در روز امتحان اشتمال هیچ احساس غرابت و دوری از سؤال‌ها نکنند اگرچه حتی پاسخ آن سؤال را ندانند‌. انس با زبان عربی با تاثیر بسیار مثبتی که بر کیفیت انجام آزمون شما خواهد داشت به میزان قابل توجهی موجب از بین رفتن عامل استرس در جلسه امتحان می‌شود.

مهارت‌افزایی

آزمون اشتمال آزمون سنجش مهارت‌ها است نه محفوظات بنابراین نیاز داریم که این مهارت‌ها در ما تقویت و به روز شود. یکی از اشکالات روش خودخوان ناتوانی آن در افزایش مهارت‌هاست است. گروهی از این مهارت‌ها همان مهارت‌های زبانی هستند مثل میزان تسلط شما بر قواعد زبان عربی، یا مهارت در زمینه شناخت الفاظ و اصطلاحات زبان رسانه. گروه دوم که از قضا بسیار مهم هم هستند مهارت‌های مربوط به خود امتحان یعنی مهارت‌های تست زنی هستند. بعضی نکات خیلی جزئی و ساده در تست‌زنی می‌تواند نتایج آزمون را به کلی برای ما تغییر بدهد.

نمونه سؤالات آزمون اشتمال

توجه به نمونه سوالات و تست‌هایی که در سال‌های گذشته در امتحانات اشتمال در دانشگاه‌های مختلف مطرح شده بسیار مهم است. بررسی آزمون‌های اشتمالی که در دوره‌های گذشته در دانشگاه‌های مختلف برگزار شده است پیش بینی سؤالات آزمون‌های بعدی را ساده‌تر و دقیق‌تر خواهد کرد. شما به عنوان یک دانشجوی دوره دکتری فرصت این چنین بحث و بررسی را نخواهید داشت. استاد و مشاور شما در زمینه آزمون اشتمال به شما بسیار کمک می‌کند تا مباحثی را مطالعه کنید که احتمال طرح سوال از آن‌ها بیشتر است. این یکی از نکات کلیدی برای به حداقل رساندن طول دوره مطالعه ما است. بنابراین توجه به نمونه سوالات آزمون‌های گذشته اشتمال در همه دانشگاه و نه فقط دانشگاه آزاد بسیار در نتیجه‌گیری در آزمون اشتمال موثر و مهم است به شرط اینکه به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

صفحه «دوره آمادگی آزمون اشتمال» را ببینید:

سخن پایانی

صحبت درباره آزمون اشتمال و شرکت در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی بسیار است و همه آن‌ها در یک گفتار قابل طرح نیست. در این فرصت مختصر سعی کردم با طرح مهم‌ترین عناوین و چالش‌هایی که هر یک از شرکت کنندگان در آزمون اشتمال با آن مواجه هستند یک دیدگاه کلی از نحوه حضور و مشارکت در آزمون فراگیر مهارت‌های عربی در دانشگاه آزاد و دیگر مراکز آموزشی در اختیار شما قرار دهم. توجه به همین نکات قطعا می‌تواند بسیار راهگشا باشد. توصیه می‌کنم برای  کسب یک نتیجه عملی و واقعی در ابتدا یکی دو جلسه در کلاس‌های اشتمال آکادمی نتحدث شرکت کنید و پیشرفت خود را بسنجید. دانشجویان بسیاری داشته‌ام که با این که سالیان سال با عربی سر کار نداشتن با شرکت در این کلاس‌ها نتایج بسیار خوبی را در آزمون اشتمال کسب کردند. برای همه شما آرزوی موفقیت و سرفرازی دارم همه‌تان را به خدای بزرگ می‌سپارم. به امید دیدار.

صفحه «کلاس‌های دوره جامع مکالمه زبان عربی» را ببینید: