همه ما سعی می‌کنیم بهترین راه را برای آموزش عربی انتخاب کنیم. به دنبال بهترین معلم عربی، بهترین کتاب عربی و در نهایت بهترین کلاس عربی می‌گردیم. در این مقاله به بررسی مواردی می‌پردازیم که به ما در تشخیص و انتخاب یک کلاس عربی استاندارد کمک خواهد کرد. با خواندن مقاله حاضر می‌توانید در گزینش هر کلاس عربی تصمیم‌گیری دقیق‌تری داشته باشید.

صفحه «دوره‌های متنوع آموزش زبان عربی» را در آکادمی نتحدث ببینید:
کلاس های متنوع آموزش عربی

شروع داستان

داستان همیشه از لحظاتی بعد از پایان تعیین سطح شروع می‌شود. باید بگویم من در آزمون تعیین سطح زیاد سختگیر نیستم ولی با این وصف بعضی از دوستانی که از آن‌ها امتحان تعیین سطح می‌گیرم زیاد درباره سطح زبانی‌شان با من هم رأی نیستند و علاقمندند که در کلاس‌های بالاتری شرکت کنند. تمایل به آموزش سریع عربی یکی از انگیزه‌ها و دلایل علاقمندی به شرکت در کلاس‌های دوره‌های بالاتر است.

عنصر زمان

همه ما دوست داریم زودتر به اهدافمان برسیم؛ زودتر درسمان را به پایان ببریم، زودتر شغل خوب و نان و آب داری برای خودمان دست پا کنیم، زودتر سر و سامانی به زندگی خود بدهیم، زودتر بزرگ شدن فرزندانمان را ببینیم، زودتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم و همین طور زودتر و زودتر و زودتر. به نظر من تا این جای کار هیچ چیز بدی وجود ندارد اما آن چه که می‌تواند این «زودتر»ها را با مشکل روبرو کند نداشتن یک برنامه دقیق و‌ عملی متناسب با آن‌هاست. اگر به فکر آموزش سریع هستید توجه داشته باشید که نگاه واقع گرایانه به عنصر زمان به ما در برنامه‌ریزی و رسیدن به اهدافمان بسیار کمک می‌کند. پدیده‌های جهان اطراف ما پدیده‌هایی زمان‌مند هستند. گاهی می‌توانیم این زمان‌ها را کوتاه‌تر کنیم و به یک رخداد سرعت دهیم ولی من هنوز نتوانسته‌ام از یک درخت زردآلو بخواهم که در ظرف ۲۴ ساعت زردآلوهایی درشت و شیرین و آبدار بدهد! برای افزایش سرعت آموزش زبان عربی راه‌هایی وجود دارد ولی همواره در هر آموزش علمی و اصولی و صحیح با یک آستانه سرعت مواجه هستیم که قابل جابجایی و تغییر نیست. وسوسه آموزش سریع فرآیند یادگیری شما را دچار صدمات جبران ناپذیر و گاه غیر قابل بازگشت می‌کند.

مدیریت زمان

معمولا ما هنگام شروع به کار و برنامه‌ریزی، زمان‌ها را بسیار فشرده و روند رسیدن به نتایج را بسیار پرسرعت می‌بینیم. در مقابل هنگام اجرا با سخاوت فراوان زمان‌ را مصرف می‌کنیم! بیایید این روند را برعکس کنیم! هنگام برنامه‌ریزی قدری در وقت دست و دلبازی به خرج دهید و زمان بیشتری را برای اجرای برنامه‌تان در نظر بگیرید اما در هنگام اجرا، زمان را بسیار اقتصادی مدیریت کنید. 

صفحه «کلاس‌های خصوصی زبان عربی» را ببینید:
آموزش عربی خصوصی

گنج بی پایان

در زبان عربی همیشه چیزهای جدیدی وجود دارد که می‌توان آموخت و یاد گرفت پس عجله در آن عملا مفهومی ندارد. اساس و پایه عربی‌آموزی شما خصوصا در در یکی دو ترم اول توسط معلم عربی‌تان بنا می‌شود. عجله نکنید و اجازه بدهید این پایه‌ها در شما به درستی شکل بگیرد. صبر و بردباری و اختصاص زمان بیشتر برای پی‌ریزی در نهایت به روند آموزش شما سرعت می‌بخشد. نبود مقدمات و پایه‌ها به زودی در دوره‌های پیشرفته مکالمه عربی شما را دچار خستگی و‌ کندی در یادگیری خواهد کرد. هیچ وقت به خاطر این که از یک کلاس عربی پایه‌ای‌تر شروع کرده‌اید پشیمان نخواهید شد.

این مقاله را هم بخوانید:

کتاب

یکی از سؤال‌هایی که معمولا توسط علاقمندان شرکت در کلاس عربی مطرح می‌شود پرسش از کتابی است که تدریس می‌شود. کتاب‌های آموزش عربی که الآن در دسترس هستند فوق‌العاده محدودند بنابراین برای پاسخ به این سؤال گزینه‌های خیلی متنوعی نداریم. یک نکته در این جا وجود دارد؛ مهم‌تر از آن که چه کتابی در کلاس تدریس می‌شود این است که چه معلمی آن کتاب را درس می‌دهد. اگر در انتخاب معلمتان درست عمل کرده باشید حتی با کتابی با کیفیت متوسط هم نتایج عالی به دست خواهید آورد. در انتخاب کلاس عربی به معلم نگاه کنید نه کتاب! 

صفحه «مکالمه عربی مقدماتی» را ببینید:

مکالمه عربی مقدماتی

شیوه آموزش

برای اطلاع از روش تدریس یک معلم عربی و کیفیت آموزشی کلاس او می‌توانید در ابتدا با خود او صحبت کنید. این گفتگو حتما در تصمیم‌گیری به شما کمک خواهد کرد. مشورت با کسانی که قبلا در کلاس آن استاد شرکت کرده‌اند هم به شما دیدگاه‌های خوبی خواهد داد و روند تصمیم‌گیری را سریع‌تر پیش خواهد برد. در نهایت برای فهمیدن این که روش تدریس او چه قدر باب میل شما است و یا به چه میزان برایتان مفید است می‌توانید آن کلاس عربی را یک ترم امتحان کنید. در هر حال استادی را انتخاب کنید که به او اعتماد دارید.

معلم یا مربی؟

زبان آموزی عربی یک نوع مهارت‌ آموزی است و هر مهارتی نیاز به تمرین‌های عملی منظم دارد. در بعضی کلاس‌ها مواد درسی مثل جزوه و کتاب و یا صدای تدریس معلم در اختیار شما قرار می‌گیرد تا آن‌ها را خارج از کلاس مطالعه کنید و سپس در جلساتی به رفع اشکال پرداخته می‌شود. در این نوع کلاس‌های آفلاین شما ارتباط مستقیم با معلمتان ندارید و زیر نظر او فعالیت نمی‌کنید و به همین دلیل نتایج به دست آمده در آن‌ها به هیچ روی با کلاس‌های تعاملی آنلاین و حضوری قابل مقایسه نیست. در حقیقت معلم زبان عربی باید برای تک تک زبان آموزان برنامه متناسب داشته باشد و روند فعالیت و رشد آن‌ها را زیر نظر بگیرد. روش‌های آفلاین آموزش عربی در مواردی خاص مثل آن چه در دوره‌های عربیمیشن در آکادمی نتحدث با هدف آموزش عربی به وسیله انیمیشن ارائه می‌شود می‌تواند مفید باشد. اضافه بر این پرداختن جدی به حل تمرین‌ها و مهارت آموزی از راه اجرای تعاملی تمرینات در کلاس، ملاک و معیار مهمی برای انتخاب یک کلاس عربی خوب و قوی است. بنا بر آن چه گفته شد این سوال کلیشه‌ای که؛ «اگر احتمالا یک یا چند جلسه در کلاس حاضر نشوم آیا فیلم ضبط شده کلاس در اختیارم قرار می‌گیرد؟» کاملا غیر ضروری می‌نماید. وقتی در یک برنامه ورزشی به طور منظم مثلا هفته‌ای دو بار شرکت می‌کنید آیا تا به حال شده از مربی‌تان بپرسید: "اگر من یک جلسه نتوانستم سر تمرین حاضر شوم آیا می‌توانم فیلم آن جلسه را ببینم؟"

این مقاله را هم بخوانید:

صفحه «کلاس‌های دوره جامع مکالمه زبان عربی» را ببینید:
مکالمه جامع عربی

خارج از کلاس

چگونگی اجرای برنامه‌های خارج از کلاس و نحوه ارائه گزارش فعالیت‌های روزانه به استاد و همچنین میزان دسترسی شما به معلمتان از طریق شبکه‌های اجتماعی، فاکتورهای بسیار مهمی در تصمیم گیری برای انتخاب یک کلاس هستند. برنامه درسی روز به روز خصوصا در دوره‌های مکالمه عربی مقدماتی از ضرورت بالایی برخوردار است. اگر در خارج از کلاس کار و فعالیت منظمی برای انجام دادن ندارید یا در طول هفته ارتباطتان با معلم عربی‌تان برقرار نیست احتمالا کلاس مناسبی را انتخاب نکرده‌اید.