چه علاقمند مکالمه عربی باشیم چه قواعد و زبان رسانه و چه هر رشته دیگری، معمولا سعی می‌کنیم بهترین و سریع‌ترین راه را برای آموزش زبان عربی انتخاب کنیم، به دنبال بهترین معلم عربی می‌گردیم، درباره کتاب آموزش عربی سوال می‌کنیم، تلاش می‌کنیم از روش­‌های آموزش سریع عربی با خبر شویم و در نهایت بهترین کلاس عربی را انتخاب کنیم. در این مقاله به بررسی مواردی می‌­پردازیم که به ما در تشخیص و انتخاب یک کلاس عربی استاندارد کمک خواهد کرد. با خواندن مقاله حاضر می‌توانید در گزینش هر کلاس عربی تصمیم‌گیری دقیق‌تری داشته باشید.

شروع داستان

داستان همیشه از چند دقیقه بعد از پایان تعیین سطح شروع می‌شود. باید بگویم من در آزمون تعیین سطح جز در مورد کلاس‌های آمادگی اشتمال زیاد سختگیر نیستم ولی با این وصف خیلی از دوستانی که از آن‌ها امتحان تعیین سطح عربی می‌گیرم زیاد با من درباره سطح زبانی‌شان هم رأی نیستند! و علاقمندند که در کلاس‌های بالاتری شرکت کنند. تمایل به آموزش سریع عربی یکی از انگیزه‌ها و دلایل علاقمندی به شرکت در کلاس‌های دوره‌های بالاتر است.

عنصر زمان

همه ما دوست داریم زودتر به اهدافمان برسیم؛ زودتر درسمان را به پایان ببریم، زودتر شغل خوب و نان و آب داری برای خودمان دست پا کنیم، زودتر سروسامانی به زندگی خود بدهیم، زودتر بزرگ شدن فرزندانمان را ببینیم، زودتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم و همین طور؛ زودتر و زودتر و زودتر. به نظر من تا این جای کار هیچ چیز بدی وجود ندارد اما آن چه که می‌تواند این «زودتر»ها را با مشکل روبرو کند نداشتن یک برنامه‌ریزی دقیق و‌ عملی متناسب با آن‌هاست. اگر به فکر آموزش سریع عربی هستید توجه داشته باشید که نگاه واقع گرایانه به عنصر زمان به ما در برنامه‌ریزی و رسیدن به هدفمان بسیار کمک می‌کند. پدیده‌های جهان اطراف ما پدیده‌هایی زمان‌مند هستند. گاهی می‌توانیم این زمان‌ها را کوتاه‌تر کنیم و به یک رخداد سرعت دهیم ولی من هنوز نتوانسته‌ام از یک درخت زردآلو بخواهم که در ظرف ۲۴ ساعت زردآلوهایی درشت و شیرین و آبدار بدهد! برای افزایش سرعت آموزش زبان عربی و آموزش سریع عربی راه‌هایی وجود دارد ولی همواره در هر آموزش علمی و اصولی و صحیح با یک آستانه سرعت مواجه هستیم که قابل جابجایی و تغییر نیست. وسوسه آموزش سریع عربی فرآیند آموزش شما را دچار صدمات جبران ناپذیر و گاه غیر قابل بازگشت می‌کند

مدیریت زمان

معمولا ما هنگام شروع به کار و برنامه‌ریزی، زمان‌ها را بسیار فشرده و روند رسیدن به نتایج را بسیار پرسرعت می‌بینیم. در مقابل هنگام اجرا با سخاوت فراوان زمان‌ را مصرف می‌کنیم! بیایید این روند را برعکس کنیم! هنگام برنامه‌ریزی قدری در وقت دست و دلبازی به خرج دهید و زمان بیشتری را برای اجرای برنامه‌تان در نظر بگیرید اما در هنگام اجرا، زمان را بسیار اقتصادی مدیریت کنید. 

گنج بی پایان

آموزش زبان عربی یک فرآیند نامتناهی است. همیشه چیزهای جدیدی وجود دارد که می‌توان آموخت و یاد گرفت پس عجله در آموزش زبان عربی عملا مفهومی ندارد. اساس و پایه عربی‌آموزی شما خصوصا در مکالمه عربی در یکی دو ترم اول توسط معلم عربی‌تان بنا می‌شود. عجله نکنید و اجازه بدهید این پایه‌ها در شما شکل بگیرد. صبر و بردباری و اختصاص زمان بیشتر برای پی ریزی است که در نهایت به روند آموزش شما سرعت می‌بخشد. به اعتقاد من اگر مفهومی برای آموزش سریع عربی وجود داشته باشد همین است. نبود مقدمات و پایه‌ها به زودی در دوره‌های پیشرفته مکالمه عربی شما را دچار خستگی و‌ کندی در یادگیری خواهد کرد. هیچ وقت به خاطر این که از یک کلاس عربی پایه‌ای‌تر شروع کرده‌اید پشیمان نمی‌شوید

کتاب آموزش عربی 

یکی از سؤال‌هایی که معمولا توسط علاقمندان مکالمه عربی هنگام انتخاب یک کلاس آموزش زبان عربی پرسیده می‌شود درباره کتاب آموزش عربی است که در آن کلاس تدریس می‌شود. کتاب‌های آموزش عربی که الآن در دسترس هستند فوق العاده محدودند بنابراین برای پاسخ به این سوال گزینه‌های خیلی متنوعی نداریم. یک نکته در این جا وجود دارد که باید به آن توجه کرد؛ مهم‌تر از آن که چه کتابی در یک کلاس آموزش زبان عربی تدریس می‌شود این است که چه معلمی آن کتاب را درس می‌دهد. اگر معلم عربی درستی را انتخاب کرده باشید حتی با یک کتاب آموزش عربی با کیفیت متوسط نتایج عالی خواهید گرفت. در انتخاب کلاس عربی به معلم نگاه کنید نه کتاب! 

شیوه آموزش

برای اطلاع از روش تدریس معلم عربی و کیفیت آموزشی کلاس عربی او می‌توانید در ابتدا با خود او صحبت کنید. این گفتگو حتما در تصمیم گیری به شما کمک خواهد کرد. مشورت با کسانی که قبلا در کلاس‌های مکالمه عربی آن استاد شرکت کرده‌اند هم به شما دیدگاه‌های خوبی خواهد داد و روند تصمیم‌گیری را سریع‌تر پیش خواهد برد. در نهایت برای فهمیدن این که روش تدریس این معلم عربی چه قدر باب میل شما است و یا به چه میزان برایتان مفید است می‌توانید آن کلاس عربی را یک ترم امتحان کنید. در هر حال استادی را انتخاب کنید که به او اعتماد دارید.

استاد، معلم، مربی

زبان آموزی خصوصا در بخش‌­هایی مثل مکالمه عربی، یک نوع مهارت‌ آموزی است و هر مهارتی نیاز به تمرین‌های عملی منظم دارد. در بعضی کلاس‌ها مواد درسی مثل جزوه یا کتاب آموزش عربی و حتی صدای تدریس معلم در اختیار شما قرار می‌گیرد تا آن‌ها را خارج از کلاس مطالعه کنید و سپس در جلساتی به رفع اشکال پرداخته می‌شود. در کلاس‌هایی که شما در ارتباط مستقیم با معلمتان نیستید و زیر نظر او فعالیت نمی‌کنید حتی اگر بهترین کتاب آموزش عربی را دریافت کنید و بخوانید در نهایت نتایج قابل توجه و مؤثری به دست نخواهید آورد. مربی زبان عربی باید برای تک تک زبان آموزان برنامه متناسب داشته باشد و روند فعالیت و رشد آن‌ها را زیر نظر بگیرد. به اعتقاد من این چنین روش‌هایی تنها در مواردی خاص مثل آن چه در دوره‌های عربیمیشن در آکادمی نتحدث با هدف آموزش عربی به وسیله انیمیشن ارائه می‌شود مفید است. اضافه بر این پرداختن جدی به حل تمرین‌ها و مهارت آموزی از راه اجرای تعاملی تمرینات در کلاس، ملاک و معیار مهمی برای انتخاب یک کلاس عربی خوب و قوی است. بنا بر آن چه گفته شد این سوال کلیشه‌ای که؛ «اگر احتمالا یک یا چند جلسه در کلاس حاضر نشوم آیا فیلم ضبط شده کلاس در اختیارم قرار می‌گیرد؟» کاملا غیر ضروری می‌نماید. وقتی در یک برنامه ورزشی به طور منظم مثلا هفته‌ای دو بار شرکت می‌کنید آیا تا به حال شده از مربی‌تان بپرسید: "اگر من یک جلسه نتوانستم سر تمرین حاضر شوم آیا می‌توانم فیلم آن جلسه را ببینم؟"

خارج از کلاس

چگونگی اجرای برنامه‌های خارج از کلاس عربی و نحوه ارائه گزارش فعالیت‌های روزانه به استاد و همچنین میزان دسترسی شما به معلمتان از طریق شبکه‌های اجتماعی، فاکتورهای بسیار مهمی در تصمیم گیری برای انتخاب یک کلاس هستند. برنامه درسی روز به روز خصوصا در دوره‌های مکالمه عربی مقدماتی از ضرورت بالایی برخوردار است. اگر در خارج از کلاس کار و فعالیت منظمی برای انجام دادن ندارید یا در طول هفته ارتباطتان با معلم عربی‌تان قطع است احتمالا کلاس مناسبی را انتخاب نکرده‌اید.