اگر از علاقمندان زبان عربی و آموزش عربی هستید یا دنبال بهترین روش آموزش عربی می‌­گردید و تصمیم دارید مکالمه عربی فصیح را بیاموزید، قبل از انتخاب کتاب عربی یا صرف وقت برای جستجوی فیلم و کارتون عربی در اینترنت، لطفا این مقاله کوتاه را بخوانید!

۱. یک هدف برای خودتان تعیین کنید

به دنبال انگیزه هستید؟ هدفتان را همین الآن تعیین کنید. تعیین هدف در شما ایجاد انگیزه می‌­کند و سرعت پیشرفتتان را در آموزش عربی به طور معجزه آسایی افزایش می‌­دهد. هیچکس بیشتر از خود شما نمی­‌تواند در ایجاد انگیره به شما کمک کند. بهترین روش آموزش عربی این است که بدانید شما کارفرما و صاحب پروژه آموزش عربی خود هستید و دیگران در این مسیر به شما کمک خواهند کرد. هدف شما از یادگیری زبان عربی می­‌تواند هر چیزی باشد؛ شغل، درآمد، سفر، تجارت و امثال آن، اما گاهی بهترین هدف، عشق و علاقه به زبان عربی است. این که زبان عربی یا مکالمه عربی فصیح بهترین کار و شیرین­‌­ترین سرگرمی زندگی­‌تان باشد واقعا لذت بخش است و انگیزه‌­ای عجیب به شما خواهد داد. امتحان کنید.

۲. بیشتر گوش بدهید و کمتر بخوانید

گوش‌­هایتان را بیشتر از چشم­‌هایتان به کار بگیرید. نتایج آن در آموزش عربی بی نظیر است. فیلم و کارتون عربی به شما خیلی در یادگیری مکالمه عربی فصیح کمک می­‌کند. بهترین روش آموزش عربی بسیار گوش دادن است. به جای کتاب عربی به دیگر منابع شنیداری فکر کنید.

۳. برنامه روزانه داشته باشید

با زبان عربی زندگی کنید. زبان عربی الآن دیگر یکی از اجزای اصلی زندگی شماست. بدون برنامه روزانه با بهترین روش آموزش عربی هم نمی­‌توان به نتیجه رسید.

۴. درس‌­ها را مرور کنید

زبان عربی یار بسیار مهربانی است ولی قدری کم طاقت است. اگر او را رها کنید او زودتر شما را رها می­‌کند. مرور درس­‌های گذشته همان توجه و رسیدگی و ابراز علاقه شما به زبان عربی است.

۵. دفترچه یادداشت مفردات و مصطلحات داشته باشید

اگر از من بپرسید که بهترین روش آموزش عربی چیست خواهم گفت: دفترچه یادداشت! هر کلمه یا اصطلاح جدید را با شماره در دفترچه یادداشت خود بنویسید. اگر مجبور شدید برای خرید یک دفترچه بهتر پول بیشتری پرداخت کنید جای دوری نمی‌­رود! این دفترچه سال‌­ها رفیق و همراه شما در یادگیری مکالمه عربی فصیح خواهد بود. وقتی شش ماه بعد دارید به تعداد کلمات و اصطلاحاتی که یاد گرفته‌اید نگاه می‌کنید مطمئنا نمی‌توانید شادی و افتخار خود را پنهان کنید.

۶. با معلمتان مشورت کنید

روند پیشرفت و برنامه درسی خود را به شکل مداوم با معلمتان چک کنید. توصیه­‌های او به شما کمک خواهد کرد. 

۷. به عربی فکر کنید

دارید به برنامه امروزتان و این که چه کارهایی دارید فکر می‌­کنید؟ به عربی فکر کنید! یا یک داستان ساده را در ذهنتان به عربی ترجمه کنید این طوری می­توانید یک کتاب عربی ذهنی بسازید.

۸. .. ولی فریاد نزنید..

آن چه را قبلا یاد گرفته‌­اید یا عباراتی را که در یک کارتون عربی شنیده‌­اید یا در یک کتاب عربی خوانده‌­اید با صدای بلند اجرا کنید. آموزش عربی یک فرایند مرکب است، غفلت از هر یک از اجزای آن تمامی این فرآیند را دچار مشکل می­­‌کند. کیفیت بیان در زبان عربی و در مکالمه عربی فصیح بسیار مهم است. بلند صحبت کنید و بلند تمرین کنید. بعدا در کلاس خواهید دید که اعتماد به نفس عجیب و بی‌سابقه‌­ای به دست آورده‌اید. 

۹. فیلم و اخبار و کارتون عربی ببینید

شبکه‌­های رادیویی و تلویزیونی به زبان عربی را که امروزه بسیار هم در دسترس هستند به عنوان بهترین روش آموزش عربی ببینید. اخبار، فیلم مستند، سریال، کارتون عربی فرق نمی‌­کند فقط ببینید و گوش دهید. اگر چیز زیادی متوجه نشدید نگران نباشید به خودتان سخت نگیرید. یادگیری چگونه گوش دادن در عربی یک روند سختگیرانه نیست. به زودی از این که جملات آشنایی می‌شنوید که معنای آن­ها را می‌دانید و در مکالمه عربی فصیح این قدر به کمک  شما می­‌آید تعجب خواهید کرد! گاهی فیلم و خبر آثاری دارند که کتاب عربی آن­‌ها را ندارد.

۱۰. کتاب و مقاله و اخبار عربی بخوانید

بیایید مدتی منابع کسب اطلاعات خودمان را تغییر دهیم. فقط برای یک مدت کوتاه! اخبار را از سایت­‌های عربی بخوانید. گاهی نگاهی به یک مقاله عربی بیندازید. نمی‌گویم مقاله را بفهمید می‌­گویم بخوانید. یک کتاب عربی را به شکل روزانه -اگرچه روزی فقط یک خط- بخوانید.

۱۱. یک همشاگردی عرب زبان پیدا کنید

خبر خوب این است که شما تنها کسی نیستید که به اصطلاح خوره­‌ی زبان هستید. عاشقان زبان­‌های خارجی در همه جای دنیا پیدا می­‌شوند. با کمی جستجو یکی از آن عشاق زبان فارسی را که زبان مادری­شان عربی است پیدا خواهید کرد. گهگاهی با هم چت کنید. به فارسی و عربی. نتایج عالی برای آموزش عربی دارد

۱۲. در وبلاگتان بنویسید

در وبلاگ شخصی­تان یه عربی بنویسید. درست و غلط بودنش یا تعداد کلمات هر نوشته مهم نیست. فقط بنویسید. حتی ممکن است چند جمله از یک کارتون عربی را که به تازگی دیده‌ا­ید بنویسید، تجربیاتتان را از بهترین روش آموزش عربی بنویسید، یک کتاب عربی را معرفی کنید و خیلی کارهای دیگر.

۱۲+۱. موقع رانندگی مواظب جلو باشید!

روزانه چند ساعت را در رفت و آمد می­‌گذارنید؟ پیاده یا با ماشین یا با تاکسی و اتوبوس و مترو، فرق نمی‌­کند. بهترین زمان برای گوش دادن همین زمان­­‌هاست. اگر به شما بگویم که من چه تعداد از رمان‌­های کلاسیک ادبیات جهان را فقط هنگام رانندگی به صورت کتاب صوتی عربی گوش داده­‌ام یا بهتر بگویم؛ "خوانده‌­ام" باورتان نمی‌­شود! با این روش، آموزش مکالمه عربی فصیح می­‌تواند بسیار لذت بخش باشد. البته حواستان به جلو و دور و برتان هم باشد!

«عربیمیشن»: دوره‌های کوتاه مدت آموزش عربی با کارتون در آکادمی نتحدث