اگر از علاقمندان زبان عربی و آموزش عربی هستید یا تصمیم دارید شروع به یادگیری مکالمه عربی کنید و یا به تازگی در دوره‌‌های آموزش عربی آکادمی نتحدث ثبت نام کرده‌‌اید، قبل از هر کاری لطفا این مقاله را بخوانید!

صفحه «کلاس‌های دوره جامع مکالمه زبان عربی» را ببینید:
آموزش جامع مکالمه زبان عربی

۱. یک هدف برای خودتان تعیین کنید

به دنبال انگیزه هستید؟ هدفتان را همین الآن تعیین کنید. تعیین هدف در شما ایجاد انگیزه می‌‌کند و سرعت پیشرفتتان را به طور معجزه آسایی افزایش می‌‌دهد. هیچکس بیشتر از خود شما نمی‌‌تواند در ایجاد انگیره به شما کمک کند. بهترین راهبرد آموزش این است که بدانید شما کارفرما و صاحب پروژه آموزش عربی خود هستید و دیگران در این مسیر به شما کمک خواهند کرد. هدف شما از یادگیری زبان عربی می‌‌تواند هر چیزی باشد؛ شغل، درآمد، سفر، تجارت و امثال آن، اما گاهی بهترین هدف، عشق و علاقه است. این که زبان عربی بهترین کار و شیرین‌ترین سرگرمی زندگی‌‌تان باشد واقعا لذت بخش است و انگیزه‌‌ای عجیب به شما خواهد داد. امتحان کنید.

۲. بیشتر گوش بدهید و کمتر بخوانید

گوش‌‌هایتان را بیشتر از چشم‌‌هایتان به کار بگیرید. منابع شنیداری واقعا به شما در یادگیری مکالمه عربی کمک می‌‌کند. عربی را با بیشتر گوش دادن و کمتر خواندن بیاموزید. نتایج آن بی نظیر است.

این مقاله را هم بخوانید:

۳. برنامه روزانه داشته باشید

عربی الآن دیگر یکی از اجزای اصلی زندگی شماست پس باید به شکل هر روزه به آن بپردازید. اجرای برنامه روزانه کلاس باعث می‌شود که با زبان عربی زندگی کنید.

صفحه «کلاس‌های زبان رسانه» را ببینید:

زبان رسانه عربی

۴. درس‌­ها را مرور کنید

زبان عربی یار بسیار مهربانی است ولی قدری کم طاقت است. اگر او را رها کنید او زودتر شما را رها می‌‌کند. مرور درس‌‌های گذشته همان توجه و رسیدگی و ابراز علاقه شما به یار مهربانتان است.

۵. دفترچه یادداشت مفردات و مصطلحات داشته باشید

اگر از من بپرسید که بهترین راه یادگیری عربی چیست خواهم گفت: دفترچه یادداشت! هر کلمه یا اصطلاح جدید را با شماره در دفترچه یادداشت خود بنویسید. اگر مجبور شدید برای خرید یک دفترچه بهتر پول بیشتری پرداخت کنید نگران نباشید جای دوری نمی‌‌رود! این دفترچه سال‌‌ها رفیق و همراه شما خواهد بود. وقتی شش ماه بعد دارید به تعداد کلمات و اصطلاحاتی که یاد گرفته‌اید نگاه می‌کنید مطمئنا نمی‌توانید شادی و افتخار خود را پنهان کنید.

۶. با معلمتان مشورت کنید

روند پیشرفت و برنامه درسی خود را به شکل مداوم با معلمتان چک کنید. توصیه‌‌های او به شما کمک خواهد کرد. 

صفحه «دوره آمادگی آزمون اشتمال» را ببینید:

بسندگی زبان عربی

۷. به عربی فکر کنید

دارید به برنامه امروزتان و این که چه کارهایی دارید فکر می‌‌کنید؟ به عربی فکر کنید! یا یک داستان ساده را در ذهنتان به عربی ترجمه کنید انگار که دارید یک کتاب ذهنی می‌سازید.

۸. صدای بلند

آن چه را یاد گرفته‌‌اید با صدای بلند اجرا کنید. آموزش عربی یک فرایند مرکب است، غفلت از هر یک از اجزای آن تمامی این فرآیند را دچار مشکل می‌‌‌کند. کیفیت بیان در زبان عربی فصیح بسیار مهم است. بلند صحبت کنید و بلند تمرین کنید. بعدا در کلاس خواهید دید که اعتماد به نفس عجیب و بی‌سابقه‌‌ای به دست آورده‌اید. 

۹. فیلم و اخبار و کارتون عربی ببینید

شبکه‌‌های رادیویی و تلویزیونی عربی زبان را که امروزه بسیار هم در دسترس هستند ببینید. اخبار، فیلم مستند، سریال، کارتون عربی فرق نمی‌‌کند، فقط ببینید و گوش دهید. اگر چیز زیادی متوجه نشدید نگران نباشید و به خودتان سخت نگیرید. یادگیری چگونه گوش دادن در عربی یک روند سختگیرانه نیست. به زودی از این که جملات آشنایی می‌شنوید که معنای آن‌ها را می‌دانید و در هنگام گفتگو این قدر به کمک  شما می‌‌آید تعجب خواهید کرد! 

صفحه «دوره اصطلاحات کاربردی عربی» را ببینید:

اصطلاحات مهم عربی

۱۰. کتاب و مقاله و اخبار عربی بخوانید

بیایید مدتی منابع کسب اطلاعات خودمان را تغییر دهیم. فقط برای یک مدت کوتاه! اخبار را از سایت‌‌های عربی بخوانید. گاهی نگاهی به یک مقاله عربی بیندازید. نمی‌گویم مقاله را بفهمید می‌‌گویم بخوانید. یک کتاب عربی را به شکل روزانه - اگرچه روزی یک خط - بخوانید.

این مقاله را هم بخوانید:

۱۱. یک همشاگردی عرب زبان پیدا کنید

خبر خوب این است که شما تنها کسی نیستید که به اصطلاح خوره‌‌ی زبان هستید. عاشقان زبان‌‌های خارجی در همه جای دنیا پیدا می‌‌شوند. با کمی جستجو یکی از آن عشاق زبان فارسی را که زبان مادری‌شان عربی است پیدا خواهید کرد. گهگاهی با هم به فارسی و عربی چت کنید. نتایجی عالی دارد.

۱۲. در وبلاگتان بنویسید

در وبلاگ شخصی‌تان یه عربی بنویسید. درست و غلط بودنش یا تعداد کلمات هر نوشته مهم نیست. فقط بنویسید. حتی ممکن است چند جمله درباره فیلمی که به تازگی دیده‌ا‌ید بنویسید یا تجربیاتتان را درباره یادگیری عربی با دیگران به اشتراک بگذارید و خیلی کارهای دیگر.

صفحه «کلاس‌های خصوصی زبان عربی» را ببینید:
عربی خصوصی

۱۲+۱. مواظب باشید!

روزانه چند ساعت را در رفت و آمد می‌‌گذارنید؟ پیاده یا با ماشین یا با تاکسی و اتوبوس و مترو، فرق نمی‌‌کند. بهترین زمان برای گوش دادن همین زمان‌‌‌هاست. اگر به شما بگویم که من چه تعداد از رمان‌‌های کلاسیک ادبیات جهان را فقط هنگام رانندگی به صورت کتاب صوتی عربی گوش داده‌‌ام یا بهتر بگویم؛ "خوانده‌‌ام" باورتان نمی‌‌شود! با این روش، یادگیری عربی می‌‌تواند بسیار لذت بخش باشد. البته حواستان به جلو و دور و برتان هم باشد!