اگر از علاقمندان زبان عربی فصیح یا یک لهجه عربی هستید و در کنار شرکت در کلاس عربی روش‌های دیگر آموزش عربی را دنبال می‌کنید، یا دوست دارید مهارت‌های خود را در زمینه زبان عربی و مکالمه عربی گسترش دهید حتما یکی از بهترین گزینه‌ها گفتگو با گویشواران اصلی یا native است. در این مقاله سعی دارم نکاتی را در زمینه نحوه آشنایی و گفتگو با این افراد بیان کنم.

۱. آغاز گفتگو

هر چقدر هم که در کلاس عربی شرکت کرده باشید و در زبان عربی و مکالمه عربی مسلط باشید وقتی برای اولین بار با یک فرد عرب زبان صحبت می کنید امکان دارد دچار استرس شوید که البته طبیعی است، اما آن چه طبیعی نیست این است که به خاطر ترس از مواجهه با گویشوران اصلی، این نوع گفتگوها را به تأخیر بیندازیم و امروز و فردا کنیم. اگر مکالمه عربی را یاد گرفته‌اید ولی هنوز این جرأت را به خود نداده‌اید که با یک عرب زبان صحبت کنید باید بگویم خودتان را از جهان بزرگی محروم کرده‌اید. پرده‌ها را کنار بزنید و پنجره را باز کنید تا پیشرفت را تجربه کنید!

۲. گشتم، بود!

اولین سوال این است که: "چه طور می توانم کسی را پیدا کنم تا با او عربی صحبت کنم و مکالمه عربی خود را تقویت کنم؟ من که کسی را نمی شناسم!" خبر خوب این است که شما تنها کسی نیستید که علاقمند به فراگیری زبان دوم است پس در همین لحظه که دارید فکر می‌کنید که آیا کسی هست که حوصله عربی حرف زدن با من را داشته باشد، شخص دیگری در یک گوشه‌ای از دنیا دارد از خودش می‌پرسد آیا کسی هست که حوصله فارسی حرف زدن با من را داشته باشد؟ به نظرم این خیلی خوب است چون خیالمان را از جهت وجود چنین فردی راحت می‌کند اما سوال هنوز به جای خود باقی است؛ چه طور او را پیدا کنم؟ بر خلاف آن چه به نظر می آید جواب این سوال زیاد سخت نیست. یادتان نرود ما این شانس را داشته‌ایم که در عصر ارتباطات زندگی کنیم!

۳. دنبال عشاق زبان فارسی بگردید!

قبل از این که شبکه‌های اجتماعی این طور گسترده شود یکی از راه‌های عالی برای پیدا کردن هم‌صحبت برای آموزش عربی، استفاده از سالن‌های گفتگو یا فروم یا به عربی؛ منتدی بود. سال ها پیش وقتی یک پیام در بخش فارسی منتدی یا حسین که آن موقع از شهرت زیادی برخوردار بود گذاشتم و به عربی نوشتم من از علاقمندان زبان عربی هستم و دوست دارم با یک فرد عرب زبان که علاقمند به یادگیری زبان فارسی است صحبت کنم خیلی‌ها با من تماس گرفتند به طوری که توانستم از میان آن‌ها دوستی را انتخاب کنم که هنوز بعد از گذشت سالیان با او در ارتباط هستم. به جرأت می‌توانم بگویم بهترین کلاس عربی که داشته‌ام مربوط به همان دوران است. ممکن است بپرسید چرا دنبال علاقمندان یادگیری زبان فارسی می‌گشتی؟ به خاطر این که هم‌صحبت شما هم مثل خودتان باید انگیزه کافی برای ایجاد و حفظ این  ارتباط را داشته باشد. همان طور که شما عاشق زبان عربی هستید، عشاق زبان فارسی هم در دنیا بسیارند. با پیدا کردن یکی از آن‌ها دیگر می‌توانید مطمئن باشید که یک پای ثابت برای گپ زدن گیر آورده‌اید و یک کلاس عربی پایدار برای خودتان دست و پا کرده‌اید. بعد از آن آگهی آدم‌های مختلفی با شما تماس می‌گیرند؛ از جمله آدم‌های جوگیر و احساساتی که اول خیلی گرم و صمیمی هستند ولی به زودی در افق محو می‌شوند! شاید حداکثر مدت دوستی شما با آن‌ها از نیم ساعت بیشتر نشود ولی نا امید نشوید به جستجو ادامه دهید. من که زیاد با این نمونه‌ها برخورد کرده‌ام و از همان آدم‌ها هم در طی یک گفتگوی چند دقیقه‌ای چیزهایی از مکالمه عربی یاد گرفته‌ام. یک کلاس عربی چند دقیقه‌ای!

۴. شبکه‌های اجتماعی

امروزه که منتدیات جای خود را به شبکه‌های اجتماعی داده‌اند دوست‌یابی بسیار ساده‌تر شده البته پیدا کردن دوست خوب که واقعا "پای کار" باشد کماکان ساده نیست. در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی صفحاتی هست که علاقمندان زبان‌های مختلف در آن‌ها فعالیت دارند. به دنبال گروه‌هایی باشید که عرب زبانان علاقمند به زبان فارسی در آن‌ها فعال هستند. مثلا اگر عبارت "تعليم الفارسية" را جستجو کنید نتایج خوبی خواهید گرفت. اگر زبان دیگری مثلا انگلیسی هم می‌دانید یک پله جلوتر هستید و می‌توانید دنبال عرب زبانانی بگردید که حاضرند در مقابل انگلیسی یاد گرفتن از شما، با شما عربی حرف بزنند. قبول کنید که این ارتباط نوعی معامله است؛ باید در مقابل چیزی که می‌گیری چیزی پرداخت کنی!

۵. هدفتان را از یاد نبرید

هدفتان را فراموش نکنید؛ به خودتان یادآوری کنید هدف من راه اندازی یک کلاس عربی و صحبت کردن و یادگیری مکالمه عربی است. عوامل و موانع بسیاری در مسیر آموزش عربی پیدا می‌شوند که می‌خواهند شما را از این هدف بازدارند، از این موانع با هوشمندی عبور کنید. در این نوع کلاس عربی گاهی شیرینی گپ زدن‌ها و دوستی باعث فراموشی هدف اصلی  می‌شود و ناگهان می‌بینید که تبدیل شده‌اید به یک معلم مجانی زبان فارسی!

۶. در انتخابتان دقت کنید

در انتخاب هم‌صحبتتان دقیق باشید. مطمئن شوید از اراده و انگیزه کافی برای ادامه کار برخوردار است. این که مدت طولانی برای ایجاد این ارتباط تلاش کنید و یک روز طرفتان بدون هیچ اطلاعی اکانتش را پاک کند و برود می‌تواند هر کسی را دچار سرخوردگی کند.

۷. برنامه داشته باشید

برنامه درسی داشته باشید. بدون برنامه به زودی ارتباطتان خسته کننده و ملال آور می‌شود و بعد از دو سه جلسه هیچ حرفی برای گفتن نخواهید داشت و به طور طبیعی ارتباطتان قطع می‌شود. مطمئنا یک برنامه بد بهتر از بی‌برنامگی است. به تدریج نقاط ضعف برنامه‌تان را رفع خواهید کرد و با کمک یکدیگر به یک برنامه درسی عالی می‌رسید. مواد درسی را تعیین کنید و روزها و ساعت‌هایی را که با هم گفتگو خواهید کرد دقیق مشخص کنید. اگر دوستتان به زمان و برنامه درسی پایبند نیست توصیه می‌کنم به دنبال شخص دیگری بگردید.

۸. عربی فصیح یا لهجه‌های عربی؟

از همان ابتدا تصمیمتان را بگیرید و این تصمیم را به دوستتان اعلام کنید؛ می خواهید عربی فصیح صحبت کنید یا به یک لهجه عربی؟ ممکن است بعضی از عرب زبانان خصوصا آن‌هایی که از تحصیلات بالایی برخوردار نیستند تمایلی به گفتگو به زبان عربی فصیح نداشته باشند یا زبان عربی فصیح را در حد توقعات شما بلد نباشند که در این حالت چیزی در زمینه آموزش عربی عاید شما نخواهد شد!

۹. مطمئن شوید که او خودش عربی را خوب یاد گرفته!

از این که طرفتان زبان عربی را خوب می‌داند مطمئن شوید. تعجب نکنید! آیا همه فارسی زبانان از اقشار مختلف جامعه، فارسی را در یک سطح صحبت می‌کنند؟ پس کسی را انتخاب کنید که عربی را خوب صحبت می‌کند و به دقایق زبان عربی آگاه است.

۱۰. عربی و فارسی

سعی کنید کسی را پیدا کنید که عربی شما از فارسی او قدری بهتر باشد. این موضوع بسیار به پیشبرد برنامه‌های کلاس به شما کمک می‌کند. هم نکات بیشتری از او یاد می‌گیرید و هم فرصت پیدا می کنید در فارسی آموزی به او تجربه کسب کنید.

۱۱. صبور باش معلم!

حالا که دوست خود را انتخاب کرده اید باید بسیار صبور باشید. الآن شما تنها زبان آموز نیستید بلکه معلم هم هستید. معلمی نیازمند صبر و شرح صدر بسیار است.

۱۲. تماس صوتی

معمولا این نوع گفتگوهای زبانی به شکل نوشتاری شروع می‌شود ولی باید مرحله نوشتن را به سرعت پشت سر بگذارید و به مرحله گفتگوی صوتی وارد شوید. باقی ماندن در مرحله نوشتاری به هیچ وجه به نفعتان نیست. اگر از همان اولین جلسه این شجاعت را به خرج بدهید و با voice call و به شکل صوتی و مستقیم صحبت کنید پیشرفت خود را تضمین کرده اید.

۱۳. بیان احساسات

در هنگام صحبت به عربی فصیح یا یک لهجه، از تأثیر "ایموجی"ها برای بیان احساساتتان غافل نشوید که تأثیر به سزایی در حفظ و ادامه گفتگو دارد.

۱۴. اپلیکیشن آموزش عربی

بعضی برنامه ها امکان ایجاد ارتباط بین علاقمندان زبان‌های مختلف را ایجاد می‌کنند. یکی از این برنامه‌ها اپلیکیشن HelloTalk است. برنامه های دیگری هم وجود دارند. یک بار در این باره برایتان خواهم نوشت.

از دوره های آموزش آنلاین عربی در آکادمی نتحدث بازدید کنید