اگر از علاقمندان زبان عربی هستید و در کنار شرکت در کلاس عربی روش‌های دیگر آموزش عربی را هم دنبال می‌کنید، یا دوست دارید مهارت‌های زبانی خود را گسترش دهید حتما یکی از بهترین گزینه‌ها گفتگو با گویشواران اصلی یا native است. در این مقاله سعی دارم نکاتی را در زمینه نحوه پیدا کردن و گفتگوی آنلاین با این افراد بیان کنم.

صفحه «دوره‌های متنوع آموزش زبان عربی» را در آکادمی نتحدث ببینید:
کلاس های آموزش زبان عربی

۱. آغاز گفتگو

هر چقدر هم که در کلاس عربی شرکت کرده باشید و در زبان عربی و مکالمه عربی مسلط شده باشید وقتی برای اولین بار با یک فرد عرب زبان به شکل مستقیم صحبت می‌کنید یا در یکی از شبکه‌های اجتماعی چت می‌کنید امکان دارد دچار استرس شوید که خوب البته طبیعی است، اما آن چه طبیعی نیست این است که به خاطر ترس از مواجهه با گویشوران اصلی، این نوع گفتگوها را به تأخیر بیندازید و امروز و فردا کنید. اگر هنوز این جرأت را به خود نداده‌اید که با یک عرب‌زبان صحبت کنید باید بگویم خودتان را از جهان بزرگی محروم کرده‌اید. پرده‌ها را کنار بزنید و پنجره را باز کنید تا پیشرفت را تجربه کنید!

۲. گشتم، بود!

اولین سؤال این است که: "چه طور می‌توانم کسی را پیدا کنم تا با او عربی صحبت کنم؟ من که کسی را نمی‌شناسم!" خبر خوب این است که شما تنها کسی نیستید که علاقمند به فراگیری زبان دوم است پس در همین لحظه که دارید فکر می‌کنید که آیا کسی هست که حوصله عربی حرف زدن با من را داشته باشد، شخص دیگری در یک گوشه‌ای از دنیا دارد از خودش می‌پرسد آیا کسی هست که حوصله فارسی حرف زدن با من را داشته باشد؟ به نظرم این خیلی خوب است چون خیالمان را از جهت وجود چنین فردی راحت می‌کند اما سؤال هنوز به جای خود باقی است؛ چه طور او را پیدا کنم؟ بر خلاف آن چه به نظر می آید جواب این سوال زیاد سخت نیست. یادتان نرود ما این شانس را داشته‌ایم که در عصر ظهور شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های گفتگوی آنلاین زندگی کنیم. پس فکر کرده‌اید که فیسبوک و واتساپ و تلگرام و بسیاری پیام‌رسان‌ها و برنامه‌های ارتباط آنلاین دیگر به چه درد می‌خورند؟!

صفحه «کلاس‌های میزگرد عربی» را ببینید:
حوار مفتوح

۳. دنبال عشاق زبان فارسی بگردید!

قبل از این که شبکه‌های اجتماعی این طور گسترده شوند یکی از راه‌های عالی برای پیدا کردن هم‌صحبت برای تقویت زبان عربی، استفاده از سالن‌های گفتگو یا فروم یا به عربی؛ منتدی بود. سال‌ها پیش وقتی پیامی در بخش فارسی «منتدیات یا حسین» که آن موقع از شهرت زیادی برخوردار بود گذاشتم و به عربی نوشتم من از علاقمندان زبان عربی هستم و دوست دارم با یک فرد عرب‌زبان که علاقمند به یادگیری زبان فارسی است صحبت کنم خیلی‌ها با من تماس گرفتند به طوری که توانستم از میان آن‌ها دوستی را انتخاب کنم که هنوز بعد از گذشت سالیان با او در ارتباط هستم. به جرأت می‌توانم بگویم بهترین برنامه آموزش عربی که داشته‌ام ارتباط آنلاین مربوط به همان دوران است. ممکن است بپرسید چرا دنبال علاقمندان یادگیری زبان فارسی می‌گشتی؟ به خاطر این که هم‌صحبت شما باید مثل خودتان از انگیزه کافی برای ایجاد و حفظ این  ارتباط برخوردار باشد. همان طور که شما عاشق زبان عربی هستید، عشاق زبان فارسی هم در دنیا بسیارند. با پیدا کردن یکی از آن‌ها دیگر می‌توانید مطمئن باشید که یک پای ثابت برای گپ‌زدن آنلاین گیر آورده‌اید و یک کلاس آموزش عربی پایدار به شکل چت برای خودتان دست و پا کرده‌اید. بعد از آن آگهی آدم‌های مختلفی با شما تماس می‌گیرند؛ از جمله آدم‌های جوگیر و احساساتی که اول خیلی گرم و صمیمی هستند ولی به زودی در افق محو می‌شوند! شاید حداکثر مدت دوستی شما با آن‌ها از نیم ساعت بیشتر نشود ولی نا امید نشوید به جستجو ادامه دهید. من که زیاد با این نمونه‌ها برخورد کرده‌ام و از همان آدم‌ها هم در طی یک گفتگوی آنلاین چند دقیقه‌ای چیزهایی از زبان عربی یاد گرفته‌ام. یک کلاس عربی چند دقیقه‌ای!

این مقاله را هم بخوانید:

۴. شبکه‌های اجتماعی

امروزه که منتدیات جای خود را به شبکه‌های اجتماعی داده‌اند دوست‌یابی آنلاین بسیار ساده‌تر شده البته پیدا کردن دوست خوب که واقعا در آموزش "پای کار" باشد کماکان ساده نیست. در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی صفحاتی هست که علاقمندان زبان‌های مختلف در آن‌ها فعالیت دارند. در شبکه‌های اجتماعی به دنبال گروه‌هایی باشید که عرب زبانان علاقمند به زبان فارسی در آن‌ها فعال هستند. مثلا اگر عبارت "تعليم الفارسية" را جستجو کنید نتایج خوبی خواهید گرفت. اگر زبان دیگری مثلا انگلیسی هم می‌دانید یک پله جلوتر هستید و می‌توانید دنبال عرب زبانانی بگردید که حاضرند در مقابل انگلیسی یاد گرفتن از شما، با شما عربی حرف بزنند. قبول کنید که این ارتباط نوعی معامله است. باید در مقابل چیزی که می‌گیری چیزی پرداخت کنی!

صفحه «کارگاه تخصصی سخنرانی و خطابه» را ببینید:
سخنرانی به عربی

۵. هدفتان را از یاد نبرید

هدفتان را فراموش نکنید. به خودتان یادآوری کنید هدف من راه اندازی یک کلاس عربی و صحبت کردن و تقویت مهارت مکالمه است. عوامل و موانع بسیاری در مسیر آموزش عربی پیدا می‌شوند که می‌خواهند شما را از این هدف بازدارند. از این موانع با هوشمندی عبور کنید. گاهی شیرینی گپ‌زدن‌های آنلاین و دوستی باعث فراموشی هدف اصلی می‌شود و ناگهان می‌بینید که تبدیل شده‌اید به یک معلم مجانی زبان فارسی!

۶. در انتخابتان دقت کنید

در انتخاب هم‌صحبتتان در شبکه‌های اجتماعی دقیق باشید. مطمئن شوید از اراده و انگیزه کافی برای ادامه کار برخوردار است. این که مدت طولانی برای ایجاد این ارتباط تلاش کنید و یک روز طرفتان بدون هیچ اطلاعی اکانتش را پاک کند و برود می‌تواند هر کسی را دچار سَرخوردگی کند.

۷. برنامه داشته باشید

برای کلاس آنلاین خود برنامه درسی داشته باشید. بدون برنامه به زودی ارتباطتان خسته کننده و ملال آور می‌شود و بعد از دو سه جلسه هیچ حرفی برای گفتن نخواهید داشت و به طور طبیعی ارتباطتان قطع می‌شود. مطمئنا یک برنامه بد بهتر از بی‌برنامگی است. به تدریج نقاط ضعف برنامه‌تان را رفع خواهید کرد و با کمک یکدیگر به یک برنامه درسی عالی می‌رسید. مواد درسی را تعیین کنید و روزها و ساعت‌هایی را که با هم به شکل آنلاین گفتگو خواهید کرد دقیق مشخص کنید. اگر دوستتان به زمان و برنامه درسی پایبند نیست توصیه می‌کنم به دنبال شخص دیگری بگردید.

۸. عربی فصیح یا لهجه‌های عربی؟

از همان ابتدا تصمیمتان را بگیرید و این تصمیم را به دوستتان اعلام کنید که می‌خواهید عربی فصیح صحبت کنید یا به یک لهجه عربی؟ ممکن است بعضی از عرب‌زبانان خصوصا آن‌هایی که از تحصیلات بالایی برخوردار نیستند تمایلی به گفتگو به زبان عربی فصیح نداشته باشند یا زبان عربی فصیح را در حد توقعات شما بلد نباشند که در این حالت چیزی عاید شما نخواهد شد!

۹. مطمئن شوید که او خودش عربی را خوب یاد گرفته!

از این که طرفتان زبان عربی را خوب می‌داند مطمئن شوید. تعجب نکنید! آیا همه فارسی زبانان از اقشار مختلف جامعه، فارسی را در یک سطح صحبت می‌کنند؟ پس کسی را انتخاب کنید که عربی را خوب صحبت می‌کند و به دقایق زبان عربی آگاه است.

صفحه «کلاس‌های خصوصی زبان عربی» را ببینید:
عربی خصوصی

۱۰. عربی و فارسی

سعی کنید کسی را پیدا کنید که عربی شما از فارسی او قدری بهتر باشد. این موضوع بسیار به پیشبرد برنامه‌های کلاس به شما کمک می‌کند. هم نکات بیشتری از او یاد می‌گیرید و هم فرصت پیدا می‌کنید در فارسی آموزی به او تجربه کسب کنید.

۱۱. صبور باش معلم!

حالا که دوست خود را برای چت و گفتگوی آنلاین انتخاب کرده‌اید باید بسیار صبور باشید. الآن شما فقط یک زبان آموز نیستید بلکه معلم هم هستید. معلمی نیازمند صبر و شرح صدر بسیار است.

۱۲. تماس صوتی

معمولا این نوع گفتگوهای آنلاین به شکل نوشتاری شروع می‌شود ولی باید مرحله نوشتن را به سرعت پشت سر بگذارید و به مرحله گفتگوی صوتی وارد شوید. باقی ماندن در مرحله نوشتاری به هیچ وجه به نفعتان نیست. اگر از همان اولین جلسه این شجاعت را به خرج بدهید و با ویس چت و voice call به شکل صوتی و مستقیم به عربی صحبت کنید پیشرفت خود را تضمین کرده‌اید.

۱۳. بیان احساسات

در هنگام صحبت در شبکه‌های اجتماعی، از تأثیر «ایموجی»ها 😊 برای بیان احساساتتان غافل نشوید که تأثیر به سزایی در حفظ و ادامه گفتگو دارد.

صفحه «مکالمه عربی مقدماتی» را ببینید:
آموزش مقدماتی عربی

۱۴. اپلیکیشن آموزش عربی

بعضی برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها امکان ایجاد ارتباط آنلاین و آفلاین را بین علاقمندان زبان‌های مختلف فراهم می‌کنند. یکی از این برنامه‌ها اپلیکیشن HelloTalk است. برنامه‌های دیگری هم البته وجود دارند.

این مقاله را هم بخوانید: