آدم‌‌های زیادی را دیده‌‌ام که در آموزش عربی به دنبال بهترین‌ها هستند؛ بهترین کتاب، بهترین روش یادگیری، بهترین کلاس، و یا بهترین معلم، اما کمتر کسی در جستجوی «بهترین زبان آموز عربی» است. فکر می‌کنم دیگر وقتش رسیده که پاسخی برای این سؤال پیدا کنیم که؛ چطور می‌­توان بهترین زبان آموز عربی بود؟

صفحه «کلاس‌های دوره جامع مکالمه زبان عربی» را ببینید:
دوره جامع مکالمه زبان عربی

شغل تمام وقت

زبان آموزی عربی یک شغل تمام وقت است پس هیچ فرصتی را برای یادگیری زبان عربی از دست ندهید. خیلی اتفاقاتی که در لحظه رخ می‌دهند می‌­توانند چیزهای زیادی را به ما یاد بدهند. حواستان به آن‌ها باشد! 

پروژه زبان آموزی

همان طور که همیشه گفته‌ام این شما هستید که پروژه زبان‌آموزی خودتان را پیش می‌برید و دیگران در این مسیر تنها به شما کمک می­‌کنند بنابراین باید این پروژه را دائما مدیریت کنید و اجازه ندهید دچار نقص و نارسایی شود.

پرحرفی

از الآن تصمیم بگیرید که سر کلاس عربی فعال‌­ترین و شاید هم پرحرف‌­ترین دانشجو باشید. معمولا پرشور­ترین­‌ها در کلاس، بهترین‌­ها­ در آینده هستند. پرحرفی در کلاس نه تنها خصوصیت بدی به حساب نمی­‌آید بلکه می­‌شود گفت که یک نقطه مثبت است. آن­ها در واقع دارند سعی می‌کنند حداکثر استفاده را از فرصت محدودی که کلاس در اختیارشان قرار داده ببرند. البته مطمئنا معلم عربی شما با اداره صحیح کلاس امکان مشارکت عادلانه را برای همه فراهم خواهد کرد.

ارتباط فعال

اگر در آن نوع کلاس­‌های عربی شرکت می‌­کنید که در خارج از کلاس و از طریق شبکه‌های اجتماعی به شما اجازه ارتباط فعال با معلم عربی­تان را می‌دهد باید حداکثر استفاده را از این فرصت ببرید، البته گاهی بعضی از زبان‌آموزان محترم خیلی علاقمندند از معلم عربی خود به عنوان حل المسائل یا یک دیکشنری گویا استفاده کنند! اگر معلم عربی­تان را به درستی انتخاب کرده باشید نوع مدیریت و روش او در تعامل و ایجاد ارتباط با شاگردان، این نوع مشکلات را به زودی حل خواهد کرد.

آموزش‌های پراکنده

یک زبان آموز ایده‌­آل، زمان آموزش عربی خود را محدود به ساعت‌­ها و برنامه­‌های کلاس نمی‌­کند. همان‌طور که گفتم زبان‌آموزی یک شغل تمام وقت است. علاوه بر کلاس به دنبال فضاهای جدیدی برای یادگیری زبان عربی باشید. مشورت با معلم عربی می‌تواند در این زمینه به شما خیلی کمک کند. اگر یک برنامه منظم برای آموزش عربی خود دارید آموزش‌های پراکنده و جسته گریخته در کنار آن برنامه منظم بسیار کمک کننده است. در عین حال مواظب باشید اگر پراکنده یاد گرفتن تبدیل به روش آموزشی غالب ما شود روند یادگیری ما را دچار مشکلات جدی خواهد شد.

صفحه «مکالمه عربی مقدماتی» را ببینید:
عربی پایه

رودربایسی!

با همکلاسی­‌هایتان به زبان عربی صحبت کنید. از زمان‌­های استراحتی که در کلاس دارید برای مکالمه عربی بهره ببرید و با همدیگر جملاتی را به عربی رد و بدل کنید. بعضی‌­ها برای شروع صحبت به زبان عربی دچار نوعی تردید و رودربایسی هستند. وقتش رسیده خجالت را کنار بگذارید.

بگذار ب­دانند!

یکی از نشانه‌های که به روشنی نشان می­‌دهد یک زبان‌آموز آینده بسیار روشنی در زبان عربی دارد این است که پس از مدتی دیگر همه می‌­دانند که او عربی می‌­خواند یعنی به عبارتی او درباره رفتن به کلاس عربی با دیگران صحبت می‌­کند. همه ما درباره چیزهایی صحبت می‌کنیم که آ­ن­‌ها را دوست داریم. در عین حال اجازه ندهید اظهار نظرهایی که با آن مواجه خواهید شد مانع پیشرفتتان شود. حتما خیلی از شما با این سؤال روبرو شده‌­اید که؛ "خوب حالا چرا زبان عربی..؟" سؤالی که البته می‌­تواند برای هر زبان دیگری هم مطرح شود. پشتکار و عشق شما به یادگیری زبان عربی آن‌­ها را متقاعد خواهد کرد که انتخاب درستی داشته­‌اید و حتی خود آنان را تشویق به ورود در این عرصه خواهد کرد.

منابع 

از نشانه‌های یک زبان آموز فعال و عاشق زبان عربی این است که منابع کسب اطلاعات و معلومات خود را به منابع عربی زبان تغییر داده است. او مدت‌­هاست که اخبار را به زبان عربی می‌شنود یا کتاب و رمان­ و مقالاتی به زبان عربی می‌خواند. دانش و آگاهی‌­های این افراد هم از وقتی که شروع به یادگیری عربی کرده­‌اند واقعا گسترده شده است.

این مقاله را هم بخوانید:

صفحه کلید عربی

ممکن است این نکته برایتان قدری عجیب باشد ولی یکی از نشانه‌های یک زبان آموز عربی فعال و خوب این است که در تلفن همراه و کامپیوتر شخصی خود صفحه کلید عربی را نصب کرده تا بتواند هنگام نوشتن یا جستجو به زبان عربی به نتایج بهتری دست پیدا کند.

صفحه «کلاس‌های میزگرد عربی» را ببینید:
میزگرد عربی

واژه نامه عربی

اگر روی تلفن همراهتان یک واژه نامه عربی دارید و یا یک قاموس عربی همیشه همراهتان است و اخیرا هم تعداد مراجعات روزانه شما به این قاموس بیشتر شده مطمئنا دارید مسیر درستی را طی می کنید، شما یک زبان آموز موفق هستید.

این مقاله را هم بخوانید:

صفحه شخصی

اگر مدتی است که یک وبلاگ یا یک صفحه شخصی عربی در شبکه‌های اجتماعی دارید و یا کامنت‌­هایی در صفحات عربی می‌­نویسید، مطمئن باشید که یک زبان آموز فعال و موفق به حساب می‌آیید.

مدال طلا

مدال طلای بهترین زبان آموز زبان عربی را اهدا می‌کنم به آن زبان آموزی که آموزش زبان عربی را نه به عنوان یک وظیفه اجباری در زندگی بلکه به عنوان بهترین سرگرمی و دوست داشتنی­‌ترین فعالیت خود دنبال می‌­کند.

صفحه «عربی دبیرستان» را ببینید:
عربی کنکور

کسر امتیاز

اگر شما از جمله کسانی هستید که برای یادگیری زبان عربی یک برنامه کاملا منظم روزانه دارید و سعی می‌کنید آن برنامه را به بهترین شکل انجام دهید شما یکی از زبان‌آموزهای بی‌نظیر و فوق العاده زبان عربی هستید. مواظب باشید عجله و وسوسه آموزش سریع و وسواس و نگرانی بیش از حد در یادگیری عربی می­‌تواند باعث کسر امتیاز از شما شود.

برنامه متوازن

اگر برای توسعه و پیشرفت همه مهارت‌های زبانی خود یک برنامه متوازن دارید مطمئنا شما جزو بهترین زبان‌آموزان زبان عربی هستید، اما اگر یک مهارت را بر دیگری ترجیح می‌دهید مثلا احساس می‌کنید خواندن را بیشتر از شنیدن دوست دارید حتما تا دیر نشده در روشتان تجدید نظر کنید.

انجام وظیفه!!

اگر کلاس عربی را به عنوان یک وظیفه دنبال می‌کنید و احساس می‌کنید که در راه انجام این وظیفه دارید سختی‌ها و مرارت‌های بسیاری را تحمل می‌­کنید توصیه می‌کنم در اولین فرصت در دیدگاه و روش خود تجدید نظر کنید. اما اگر در کلاس واقعا به شما خوش می­‌گذرد و حتی خستگی فعالیت‌­های روزمره‌­تان را آن جا فراموش می‌کنید دارید در مسیر درستی حرکت می‌کنید. کلاس عربی باید گوشه دنج و امن شما باشد.

معلم سختگیر

اگر به این نتیجه رسیده‌­اید که معلم عربی شما خیلی سختگیر است و نکات زیادی را تذکر می­‌دهد، فکر می‌کنم شما هنوز با یک زبان آموز ایده‌آل فاصله دارید. اگر به معلمتان اعتماد دارید و مطمئن هستید که کارش را خوب بلد است و آن چه را می‌­گوید دقیق به کار می‌بندید شک نکنید که شما یک زبان آموز آرمانی هستید.

صفحه «کلاس‌های خصوصی زبان عربی» را ببینید:
کلاس خصوصی عربی

اولویت‌ها

زبان عربی یکی از بخش‌­های جدی زندگی یک زبان‌آموز ایده‌آل است. اگر زبان عربی الآن یکی از اولویت‌های مهم شما نیست باید برنامه‌ریزی و ترجیح­‌هایتان را مورد بازبینی قرار دهید. گفته می‌شود: هیچکس سرش شلوغ نیست؛ موضوع برمی‌گردد به اولویت‌های آدم‌ها!